Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Dostluk, Yardımlaşma, Paylaşma Kavramları ile İlgili Hikaye

Dostluk, yardımlaşma, paylaşma kavramları ile ilgili hikaye örneği.

Dostluk, Yardımlaşma, Paylaşma Kavramları ile İlgili Hikaye

Dostluk, Yardımlaşma, Paylaşma Kavramları ile İlgili Hikaye

PEMBİ VE ARKADAŞLARI

Kaz Dağı’nın eteklerinde, bir derenin etrafına kurulmuş, yemyeşil ağaçlar, çalılar, çiçeklerle bezenmiş ufak bir kasaba vardır. Bu küçük kasabada kuş, köpek, karınca, tavşan, zürafa gibi pek çok hayvan birlikte huzur içinde yaşamaktadırlar. Her hangi birinin sıkıntıya düşmesi, bir zorluk yaşaması durumunda tüm kasaba halkı ona yardıma koşar, sorun neyse el birliği ile çözerler.

Kasabada yaşayan hayvanların kimi zengin, kimi fakir, kimi becerikli, kimi zekidir ama hepsi nihayetinde arkadaş, kardeş, dostturlar. Tavşan Pembi ile Kedi Sipsi bir gün okula giderlerken Pembi karnının ağrıdığını söyler. Ders çalışmamak için bahane ürettiğini düşünen Sipsi ise:

— Hadi Pembi yalan söyleme, okula gitmemiz gerekiyor, diyerek onu kolundan tutup çekiştirir.

— Yalan söylemiyorum Sipsi, diyen Pembi bayılır ve olduğu yere düşer. Bunu gören Sipsi çok telaşlanır ve yardım çağırmaya başlar. Pembi’nin etrafına toplanan kalabalık ona yardım etmek ister ve güçlü Aslan Karo, Pembi’yi kucaklayıp hemen hastaneye götürür. Hastanede Doktor Köpek Tarito tarafından muayene edilen Pembi artık ayılmıştır. Pembi’nin yediği ya da içtiği bir şeyden zehirlendiğini belirten Tarito, gerekli olan ilaçları Sipsi’ye vererek:

— Pembi hiç kalkmadan dinlenmeli, bu ilaçları da her gün sabah ve akşam kullansın, der. En sevdiği arkadaşının hasta olmasına çok üzülen Sipsi Doktor Taritoya:

— Tamam doktor, teşekkür ederim der.

Aslan Karo da Pembi’nin yanından ayrılmamıştır. Pembi ve Sipsi’yi evlerine götürür. Sipsi arkadaşı iyileşene kadar onun yanından hiç ayrılmaz, ilaçlarını içirir, yemek yapar, onun moralini yüksek tutmak için şarkılar söyler. Hastalığı süresince Pembi’yi tüm kasaba halkı ziyaret etmeye gelir, hediyeler getirirler. 2 günün ardından Pembi iyileşir ve Sipsi’yle birlikte okullarına giderler.

Okulda tüm arkadaşları onları heyecanla karşılar, hepsi Pembi ve Sipsi’yi çok özlemişlerdir. Sınıfın en çalışkanı Arı Vizi, iki gün boyunca öğretmenlerinin anlattıklarını Pembi ve Sipsi’ye anlatır ve böylece iki arkadaş eksiksiz olarak öğretimlerine devam ederler. Kocaman bir aile olan kasaba halkı Pembi’nin iyileşmesini yardımlaşarak hazırladıkları bir parti ile kutlarlar. Bu kasabada arkadaşlık, dostluk ve yardımlaşma her şeyden önce gelir. Sevgi ise tüm bunların olma sebebidir.

*** Dostluk, yardımlaşma, paylaşma kavramları ile ilgili hikaye örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
love
10
unlike
8
clap
5
angry
4
sad
2
happy
2
confused

5 Yorum

Yorum Yap