Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Her İnsan Kendi Adasında Yaşar – Kompozisyon

“Her insan kendi adasında yaşar” sözünü açıklayan kompozisyon örneği.

Her İnsan Kendi Adasında Yaşar - Kompozisyon

Her İnsan Kendi Adasında Yaşar – Kompozisyon

Anne ve babasının dünyaya getirdiği insan, yetişkin olana kadar onların yanında büyür. Bu sürede anne ve babası ile olduğu gibi kardeşleri ve diğer akrabaları ile de etkileşim halinde olur. Zaman geçtikçe dış dünya ile tanışmaya başlayan insanın mahalleden ve okuldan arkadaşları olmaya başlar.

İnsanın edindiği çevre ve karşılaştığı olaylar ile bir fikir dünyası gelişir. Bu dünya, insanın hayata bakış açısının şekillenmesini sağlar. Zamanla kendi sosyal çevresinden ve hayatta edindiği deneyimlerden oluşturduğu dünya görüşünü oturtan insanın buna bağlı olarak karakteri gelişir.

Karakteri gelişen ve oturan bir insanın dünya görüşü netleşmiştir. Bu noktadan sonra insan bir de bakar ki içerisinde yaşadığı toplumdan, hatta yanlarında büyüdüğü ailesinden dahi farklı görüşleri oluşmuş. Çünkü her insanın hayattan çıkardığı anlamlar ve dersler farklıdır. Her insanın olaylar karşısındaki bakış açısının farklı olduğu gibi…

En olumsuz olaylardan olumlu sonuçlar çıkaran insanlar olduğu gibi, en olumlu olayların dahi kötü yanlarını gören insanlar vardır. Bu nedenle her insan aslında kendi dünyasında yalnızdır. Genel görüş ve düşünce yapısı itibariyle bazı topluluklar birbirine benzese de, her insan ayrıntıda bir diğerinden ayrılır.

Hayata bakış açısı farklı olan her insan, doğal olarak hayatın farklı bir yönünü görür. Bu nedenle insanoğlunun yaşam şekilleri ve düşünceleri birbirinden farklılık gösterebilir. Her bireyin buna hakkı olduğunu unutmamak ve bu durumu ayrımcılık sebebi olarak değil, zenginlik olarak görmek ise barış ve huzura giden yoldur.

*** “Her insan kendi adasında yaşar” sözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
angry
5
clap
1
happy
1
love
1
confused
1
sad
1
unlike

2 Yorum

Yorum Yap