Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Vatanını Seven Biri Neler Yapar? – Konuşma

“15 Temmuz – gelecek – umut – vatan – hedef – ülke -insanlık – şehitlik – kahramanlık – sevgi” kelimelerinin geçtiği, “Vatanını seven biri neler yapar?” sorusundan hareketle hazırlanmış konuşma örneği.

Vatanını Seven Biri Neler Yapar? - Konuşma

Vatanını Seven Biri Neler Yapar? – Konuşma

Sevgili arkadaşlar.

Biliyorsunuz 15 Temmuz gecesi ülkemiz için büyük bir dönüm noktası oldu. Türk insanı, geleceği için, vatanını kötü niyetli kişilerin ellerinden kurtarmak adına büyük bir kahramanlık örneği sergilediler. Bazıları da bu uğurda şehitlik mertebesine ulaştılar. Vatanımıza olan sevgimizin bize neler yaptıracağını o gece tüm dünyaya gösterdik.

Peki vatanını seven biri neler yapar? Vatan için savaşmak, bu uğurda ölmek yeterli midir? Bence değildir. Vatanını sevmek demek, sadece savaş meydanlarında can vermek değildir.

Vatanını seven biri onu korumak için her şeyi yapar. Sadece savaşmaz; mesela yerlere çöp atmaz. Ormanlık alanlarda ateş yakmaz. Duvarları boyamaz. Kamu malına zarar vermez. Tarihi eserleri tahrip etmez. Bunları yapan kişilere engel olur.

Vatanını seven biri vatanının ilerlemesi için çok çalışır. Eğitimine önem verir. Derslerine çalışır. İşini sever ve işine önem verir. İşine zamanında gelip gider ve işini itina ile yapar. Bilim ve teknolojiyi takip eder. Vatanının gelişmesinde katkıda bulunacak her türlü bilgiyi kullanır.

Vatanını seven biri kaynaklarını yerinde kullanır. İsraf etmez. Tutumlu olur. Bütçesini verimli kullanır. Yerli malı kullanmaya dikkat eder. Sahip olduğu ürünleri dikkatli kullanır.

Vatanını seven kişi diğer insanlarla iyi geçinir. Birlik ve beraberlik içinde hareket eder. Birbiri ile yardımlaşır. Zor durumda olana yardım elini uzatır. Dürüst olur. İnsanların zor durumundan faydalanmaya çalışmaz.

Sonuç olarak vatanını seven kişi umutsuzluğa düşmeden, sorumluluklarının bilincinde olarak ülke hedeflerine ulaşmak için canla başla çalışan kişidir.

Beni dinlediğini için teşekkür ederim.

*** Vatanını seven biri neler yapar konulu konuşma örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
clap
3
unlike
2
love
1
confused
1
sad
1
angry
0
happy

66 Yorum

Yorum Yap