Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Vatanını Seven Bir Öğrencinin Sorumlulukları – Konuşma

Vatanını seven bir öğrencinin sorumlulukları konulu bir konuşma metni örneği.

Vatanını Seven Bir Öğrencinin Sorumlulukları - Konuşma

Vatanını Seven Bir Öğrencinin Sorumlulukları – Konuşma

Değerli Arkadaşlar,

Hepimiz vatanımızı seviyoruz. Fakat sadece vatanımızı sevdiğimizi söylemek yetmez. Vatanı sevmek, sorumluluk getirir. Atatürk “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.” demiştir. Vatanımıza sadece sevgi beslemekle kalmamalı, bize düşen sorumlulukları yerine getirmeli, görevimizi en iyi şekilde yapmalıyız.

Peki, vatanını seven bir öğrencinin sorumlulukları nelerdir?

Öncelikle vatanını seven bir öğrenci, ülkesinin gelişmesi ve kalkınması için çalışır. Bunun için de en iyi şekilde eğitim ve öğretim görmelidir. Eğitim hayatı boyunca öğretmenlerini can kulağıyla dinlemeli, derslerini çalışmalı, ödevlerini zamanında yapmalı, önüne çıkan engelleri azimle aşmasını bilmelidir.

Bir öğrenci, ülkesindeki insanların mutluluğunu ve huzurunu da düşünmelidir. Yardıma muhtaç olanlara elinden geldiğince yardım etmelidir. İnsanlara karşı kibar olmalı, saygılı davranmalıdır. Küçüklerini sevip korumalı, büyüklerine hürmet etmelidir.

Ülkesindeki diğer insanları da desteklemek için her zaman örnek davranışlar sergilemelidir. Çalışkanlığı, azmi, sabrı, konuşması, yardımseverliği ile herkese örnek olmalıdır.

Bir öğrenci ülkesinin gelişimi için önce kendini geliştirmelidir. Bol bol kitap okumalı, yabancı dil öğrenmeli, hem bilime, hem sanata önem göstermelidir. Vaktini boşa harcamak yerine bilimsel gelişmeleri yakından takip etmeli, güncel olaylar üzerinde düşünmeli, zamanı geldikçe sanatsal aktivitelere katılmalıdır.

Vatanını seven bir öğrencinin sorumlulukları, ailesinin, öğretmenlerinin ve çevresinin ona verdiği görevleri yerine getirmekle devam eder. Öğrenci bu görevleri, sıkılmadan, karşı koymadan ama aklını kullanarak, yeri geldikçe sorgulayarak yerine getirmelidir.

Değerli Arkadaşlar,

Bize bu vatan atalarımızdan emanettir. Atalarımız bu ülke için canlarını feda etmiştir. Bunu boşa çıkarmayalım. Vatanımız için bütün sorumluluklarımızı azimle yerine getirelim ki vatanımız gelişsin, varlığını devam ettirsin. Biz de dahil, ülkemizde yaşayan tüm insanların mutluluğu ve huzuru buna bağlıdır.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

Vatanını seven bir öğrencinin sorumlulukları konulu bir konuşma metni örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
594
love
254
clap
83
unlike
62
angry
35
confused
30
happy
25
sad

152 Yorum

Yorum Yap