Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Barış İçinde Yaşamak Bir İhtiyaçtır – Kompozisyon

Barış İçinde Yaşamak Bir İhtiyaçtır ile ilgili kompozisyon örneği.

Barış İçinde Yaşamak Bir İhtiyaçtır - Kompozisyon

Barış İçinde Yaşamak Bir İhtiyaçtır – Kompozisyon

Toplumda farklı inanç ve düşüncelere mensup, farklı değer ve yargıları olan pek çok insan bir arada yaşar. Bunun sonucunda kişiler günlük hayatta, değişik mekanlarda birçok insanla iletişim kurar ve alışveriş yapar, sosyal etkinliklere katılır. Bütün bu faaliyetler içerisinde dikkat edilmesi gereken temel ilkelerden biri; başkalarını kıracak, üzecek davranışlardan kaçınmak, barış içerisinde yaşamaya önem vermektir.

İnsanların zevklerini alışkanlıkları düşünceleri birbirinden farklıdır. Buna bağlı olarak insanın inançları kültürel değerleri örf adetleri farklı olabilir. Kişiler hangi düşünceye hangi dine ve inanca mensup olursa olsun farklılıklar bir zenginlik olarak kabul edilmelidir. Kimse düşüncesi veya inancı ve yaşam biçimi dolayısıyla dışlanamamalıdır. Farklılıklar kavga ve düşmanlık sebebi olarak görülmemelidir. Barış içinde yaşamanın hayatı mutlu huzurlu bir şekilde sürdürmenin herkes için bir ihtiyaç olduğu her zaman dikkate alınmalıdır.

Dünyamızda farklı dilleri konuşan farklı devletlerin egemenliğinde yaşayan bir çok millet bulunmaktadır. Bunların örf ve adetleri yaşam biçimleri birbirinden farklı olabilir. Bu doğal bir durumdur. Ancak farklılıklar hiçbir zaman dünya barışına zarar vermemelidir. Her millet her devlet birbirinin bağımsızlığına haklarına toprak bütünlüğüne saygılı olmalıdır. İslam dini de insanları bu konuda açıkça uyarır. Kur’an-ı kerim de yer alan bir ayette’’… Birbirinizle çekişmeyin; sonra korkuya kapılırsınız da kuvvetiniz gider…’’ buyrularak barış içinde yaşamının önemine dikkat çekilir. Hiç kimse kin nefret çekememezlik veya düşmanlığı olduğu bir yerde yaşamak istemez. Herkes bulunduğu ortamda kendini geliştirerek mutlu ve huzurlu yaşamak ister.

*** Barış İçinde Yaşamak Bir İhtiyaçtır ile ilgili kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
clap
7
unlike
4
love
3
angry
2
happy
1
confused
0
sad

4 Yorum

Yorum Yap