Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Vatandaşlara Düşen Görev ve Sorumluluklar Nelerdir?

Vatandaşlara düşen görev ve sorumluluklar nelerdir? Vatandaş olarak sorumluluklarımız nelerdir? konulu araştırma yazısı.

Vatandaşlara Düşen Görev ve Sorumluluklar Nelerdir?

Vatandaşlara Düşen Görev ve Sorumluluklar Nelerdir?

İnsanlar topluluk halinde yaşamaya başladığı günden bu yana birbirlerine karşı tutum ve davranışlarına dikkat etmeye başlamışlardır. Çünkü birlikte yaşamak bunu gerektirir. Hele de bir topluluk aynı millete mensup ise, aynı devletin çatısı altında yaşıyorsa insanlara düşen sorumluluklar bir kat daha artacaktır. Peki aynı devlet çatısı altında yaşayan vatandaşlara düşen görev ve sorumluluklar nelerdir? Vatandaş olarak sorumluluklarımız nelerdir?

– Her bir vatandaş devletinin kendisine yüklediği vergileri ödemek durumundadır.

– Her bir vatandaş, devlet tarafından verilen zorunlu görevleri yerine getirmek durumundadır.

– Vatandaşlar her daim devlet görevlilerine yardımcı olmalı ve devletinin çıkarını düşünmelidir.

– Vatandaşların devletine karşı görevleri olduğu gibi diğer vatandaşlara karşı sorumlulukları da vardır. Özetle her bir vatandaş diğer vatandaşın haklarını gözetmeli ve bu haklara saygı duymalıdır.

– Erkek vatandaşlar zorunlu askerlik görevini yerine getirmek durumundadır.

– Seferberlik durumunda devletin askere çağırdığı herkes vatan savunmasına katılmak durumundadır.

– Yine seferberlik durumunda devletin kullanmak istediği araç ve mekanlar vatandaşlar tarafından devletin kullanımına bırakılmalıdır

– Vatandaşlar devlete ait kamu kurum ve kuruluşlarını korumak durumundadır.

– Milli servet niteliğinde olan ormanlar, su kaynakları ve devlete ait değerlerin korunması vatandaşların sorumluluk alanına girmektedir.

– Son olarak her bir vatandaşın devletini ve milletini gerek yurt içinde gerekse yurt dışında iyi şekilde temsil etmesi vatandaşların manevi görev ve sorumlulukları arasında yer almaktadır.

*** Vatandaşlara Düşen Görev ve Sorumluluklar Nelerdir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
love
0
happy
0
clap
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

3 Yorum

Yorum Yap