Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Güçsüzler Yurdu Hakkında Bilgi

Güçsüzler yurdu hakkında bilgi. Güçsüzler yurdu ne iş yapar? Güçsüzler Yurdu Derneği kurucuları Kimlerdir? sorularını cevaplayan araştırma yazısı.

Güçsüzler Yurdu Hakkında Bilgi

Güçsüzler Yurdu Hakkında Bilgi

Dünyaya geldiğinde her insan eşittir. Bu eşitlik, maddiyat duygusu ile zihinlerden zaman içerisinde (yanlış şekilde) silinir. Yıllar geçtikçe çocukluk çağını atlatan insan maddi farklılıkların ne demek olduğunu öğrenir.

Dünyada pek çok insanın insani şartların altında yaşamak durumunda olduğunu gören bazı iyi yürekli insanlar da bu durumu tersine çevirebilmek için çaba içerisine girerler. Güçsüzler Yurdu da, bu iyi yürekli insanlar tarafından kurulan bir dernektir.

Güçsüzler Yurdu Ne İş Yapar?

Güçsüzler Yurdu hayırseverlerden sağladığı imkanları ihtiyacı olan vatandaşlar ile buluşturarak toplumun ekonomik olarak dar boğazda olan kesimine yardımcı olmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda bağışçılarından makbuz karşılığında para toplayan, ayrıca kermesler yapan Güçsüzler Yurdu, elde ettiği gelirleri yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara iletmektedir.

Her yıl ulaştıkları maddi güç ile öğrencilere burs veren Güçsüzler Yurdu, aynı zamanda yardıma muhtaç ailelere de para yardımı yapmaktadır. Onlarca aileye de yiyecek ve giyecek yardımı yapan dernek, faaliyetlerini gönüllülük esasıyla devam ettirmektedir. Her yıl yaptığı erzak yardımlarının miktarını, parasal yardımların da tutarını artıran Güçsüzler Yurdu, başkent Ankara merkezli olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Derneğin Genel Başkanlığı’nı hali hazırda Avni yılmaz SÜRMELİ yapmaktadır.

Güçsüzler Yurdu Derneği Kurucuları Kimlerdir?

Güçsüzler Yurdu Yaptırma Ve Yaşatma Derneği’nin temelleri 1961 yılında dönemin Ankara Valisi ve aynı zamanda Belediye Başkanı da olan Tümgeneral Nuri Teoman Bey ile Ankara Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Nafiz Sürmeli Bey tarafından atılmıştır. Sonrasında rahmetli olan her iki devlet adamı da Güçsüzler Yurdu’nu kurulma amaçlarını; “Zor durumda olan insanlara yardım etmek ve onların insani şartlarda yaşamalarına imkan sağlamak” olarak belirtmişlerdir.

1962 yılında Bakanlar Kurulu tarafından “kamuya yararlı dernekler” arasına alınan Güçsüzler Yurdu Yaptırma Ve Yaşatma Derneği, isim değişikliğine giderek “Güçsüzler Yurdu Derneği” adını almıştır. Derneğin kurucuları arasında Ankara’da dönemin önde gelen isimlerinden 13 değerli kişi yer almaktadır.

Güçsüzler Yurdu Kurucuları

1- Abdi AĞABEYOĞLU (Eczacı)

2- Refik AYBARS ( Doktor)

3- Ali ÇANKAYA ( Belediye Başkan Yardımcısı)

4- Hüsrev EKİCİOĞLU ( Ego Umum Müdürü)

5- İstiklal GÖKÇER ( Avukat)

6- Orhan KALELİ ( Belediye Başkan Yardımcısı)

7- İsmail HAKKI KUTKAN ( Sağlık İşleri Müdür Yardımcısı)

8- Kirami GÖRKAY ( Yüksek Mimar)

9-  Celalettin ÖZEK ( Belediye Başkan Yardımcısı)

10- Nafiz SÜRMELİ ( Belediye Sağlık İşleri Müdürü)

11- Taner NECDET ( Eczacı)

12- Hayri TOSUNOĞLU ( Noter)

13- Selahattin YÜKSEL ( Belediye Başkan Yardımcısı)

*** Güçsüzler Yurdu konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

1 Yorum

Yorum Yap