Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Umudu Kaybetmemek – Kompozisyon

“Umudunu kaybeden insanın başka kaybedecek bir şeyi yoktur.” sözünü açıklayan bir kompozisyon örneği.

Umudu Kaybetmemek - Kompozisyon

Umudu Kaybetmemek – Kompozisyon

Hayatta hepimizin karşısına zorlu şartlar çıkabilmektedir. Hatta bazen öyle sıkıntılar ile karşı karşıya kalırız ki, artık geri dönüşün mümkün olmadığı, her şeyin sona erdiğini düşünürüz. Umudumuzu kaybettiğimizde, artık o olumsuzluk için bir şeyler yapmaktan, mücadele etmekten vazgeçeriz. Bu da artık kaybedecek bir şeyimiz kalmadığını gösterir.

Fakat bu yanlıştır. Dünya üzerinde çözümü olmayan tek şey ölümdür. Diğer şeylerin çözümü mutlaka vardır ya da henüz bulunmamıştır. Bu çözümleri bulmak için de umuda ihtiyacımız vardır. Umut sayesinde her sorunun bir çıkış yolunu bulabilir. Umut, yaşayacağınız sorunlara çözüm üretebilme yeteneğinizin gelişmesini sağlar.

Umutsuzluk hakkında yaşanmış bir hikayeden umudun önemini daha iyi anlayabiliriz. Adamın biri yanlışlıkla kasaptaki etlerin saklandığı buzdolabında kapalı kalmış. 1-2 saat beklese de, kimse adamın orada olduğunu fark etmemiş ve adam o dolapta tam 1 gün boyunca mahsur kalmış. Sonraki gün gelip dolabın kapısını açtıklarında, adamın cansız bedenini bulmuşlar. Ancak yapılan testler sonucunda aslında adamın soğuktan ölmediği ortaya çıkmış. Çünkü buzdolabı o gün arızalıymış ve çalışmıyormuş. Adam buradan kurtulacağına dair umudunu yitirdiği için ölmüştür.

Umut insanların varlığını sürdürebilmeleri için en önemli motivasyon kaynağıdır. Umudunu kaybeden bir insanın kaybedebileceği daha önemli bir şeyi yoktur. Çünkü umut, insanın ayakta durmasını sağlayan bir duygudur.

*** “Umudunu kaybeden insanın başka kaybedecek bir şeyi yoktur.” sözünü açıklayan bir kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
clap
2
happy
2
confused
1
love
1
sad
1
unlike
0
angry

7 Yorum

Yorum Yap