Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Ülkemize Yararlı Birer İnsan Olmak – Sohbet

“Ülkemize yararlı birer insan olmak için neler yapmalıyız?” konulu sohbet türünde kompozisyon örneği.

Ülkemize Yararlı Birer İnsan Olmak - Sohbet

Ülkemize Yararlı Birer İnsan Olmak – Sohbet

Annelerimiz babalarımız bizi büyütürken genellikle şu cümleyi sıklıkla kullanmışlardır. “Benim senden tek istediğim büyüyüp, vatanına milletine faydalı bir birey olman.” Peki, insanlar neden ülkelerine faydalı bir birey olmalıdır ve ülkelerine faydalı olabilmek için neler yapmalıdır?

Vatan, bir insanın bağımsızlığının en büyük sembollerinden biridir. Bir ülkenin gelişmişlik seviyesine bakarak, o ülkenin ne kadar bağımsız olduğunu anlayabiliriz. Bağımsızlığı koruyanların ise ülkede yaşayan bireylerin olduğunu biliyoruz. Bağımsızlığı korumak da sadece savaşmakla olmuyor. Çalışarak, düşünerek, mücadele ederek, azmederek ülkemizi geliştirmek ve bağımsızlığımızı korumak bizim elimizde. Her koşulda ülke için çalışabilmeliyiz. Kendi çıkarlarımızdan önce ülkenin çıkarlarını ön planda tutmalıyız ve ülkemiz için neler yapabileceğimizi düşünmeliyiz.

İşte ülkeye yararlı bir insan olmak budur. Bunun için yapmamız gerekenler, birer vatandaşlık görevidir aynı zamanda. Öğrenim hayatını başarıyla bitirmek, mesleğini en iyi şekilde yapmak, toplumsal problemleri sürekli eleştirmek yerine çözümler bulmak, birlik ve beraberliğe önem vermek… İşte bunlar, ülkemize fayda sağlayacak konular.

Ülkemizdeki her vatandaş vatanı için daha faydalı bir birey olmaya çalışmalı. Ancak böylelikle vatanımıza verdiğimiz değeri gösterebiliriz. “Ben vatanımı çok seviyorum.” demekle iş bitmiyor. “Sen vatanın için neler yaptın?” sorusuna vicdanınız rahat bir şekilde cevap verebiliyorsanız, işte o zaman ülkenize yararlı bir insan oldunuz demektir.

*** “Ülkemize yararlı birer insan olmak için neler yapmalıyız?” konulu sohbet türünde kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
angry
5
love
4
clap
2
unlike
1
sad
0
happy
0
confused

8 Yorum

Yorum Yap