Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Ulular Köprü Olsa Basıp Geçme (Konuşma)

“Ulular köprü olsa basıp geçme.” atasözünü açıklayan bir konuşma örneği.

Ulular Köprü Olsa Basıp Geçme (Konuşma)

Ulular Köprü Olsa Basıp Geçme (Konuşma)

Sevgili arkadaşlar.

“Ulular köprü olsa basıp geçme” sözü “İnsan kendinden büyüklere her zaman hürmet etmelidir.” anlamında kullanılır.

Büyüklere yaş ve hayat tecrübeleri nedeniyle saygı gösterilmesi ve iyi davranılması gerekir. Saygı bireylerin karşısındakine değer vermesi görüşlerini önemsemesi olarak tanımlanabilir. Saygı da aslında sevgi gibi duygudur.

Büyükler tecrübe sahibidirler. Yaşadıkları yıllar içerisinde birçok bilgi ve tecrübeye sahip olmuşlardır. Büyüklerin öğütlerini can kulağı ile dinlemeli verilen öğütler önemsenmeli bilgilerine ve anlattıklarına tavsiyelerine kulak verilmelidir.

Büyüklerine saygı gösterirken kişi ileride, bir gün aynı duruma kendisinin de düşeceğini hatırlayarak hareket etmelidir. Kendimize olan saygımız için başta anne ve babalarımız olmak üzere tüm büyüklerimize saygı göstermeliyiz. Çünkü kendisini güzel ve saygılı bir karakter özellikleri ile yetiştirmiş olan kişiler büyüklerine saygıda asla kusur etmezler ve kendilerinin de bir gün yaşlanacağını hep akıllarında tutarlar.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

*** “Ulular köprü olsa basıp geçme.” atasözünü açıklayan konuşma örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
386
love
116
clap
68
angry
60
unlike
24
sad
18
confused
17
happy

174 Yorum

Yorum Yap