Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Bu Türkçe ile Nereye Gidiyoruz? – Deneme

Türkçenin yozlaşması, Türkçenin yabancı dillerden gelen kelimelerin etkisi altında kalması gibi problemlerin anlatıldığı “Bu Türkçe ile Nereye Gidiyoruz?” başlıklı deneme örneği.

Bu Türkçe ile Nereye Gidiyoruz? - Deneme

Bu Türkçe ile Nereye Gidiyoruz? – Deneme

Dünyadaki her milletin kendi anadili vardır. Bizim da anadilimiz Türkçedir. Her millet kendi anadilini koruduğu ve geliştirdiği müddetçe varlığını korumayı başaracaktır. Anadil, milletlerin kültürlerini ve tarihlerini unutmamalarını sağlayan en önemli etkendir. Türkçenin gelecek nesillere bozulmadan aktarılması da her birimizin görevleri arasındadır. Peki biz bunu başarabiliyor muyuz? Günümüzde kullandığımız dil Öz Türkçeye ne kadar yakın? Kısacası bu Türkçe ile nereye gidiyoruz?

Gerek gündelik hayatta, gerek internet aleminde kullandığımız dil her geçen gün Türkçeden giderek uzaklaşmakta. Pek çok yabancı kelime Türkçeyi istila etmiş durumda. Elbette ki bu duruma sebep olan yine bizleriz. Yabancı bir kelimenin Türkçe karşılığını kullanmak yerine o tabiri aynı şekilde dilimize sokuyoruz. Gündelik hayatımızda kullanıyor, bütün iletişim araçlarında yazılı ve sözlü olarak yaygınlaşmasına yardımcı oluyoruz. Bu durum Türkçenin yozlaşmasına neden oluyor.

Açılan dükkanlara ve iş yerlerine milletçe yabancı isim koyma yarışına girmiş durumdayız. İş yeri tabelasında yabancı kelimeler yazdığında dükkanımızın “daha havalı” olduğunu düşünüyoruz. Tıpkı konuşurken araya birkaç yabancı kelime sıkıştırdığımızda olduğu gibi… Oysa bu durum “daha havalı”, ya da daha güzel görünmüyor. Sadece aslımızı inkar etmeye çalıştığımızın bir göstergesi oluyor.

Türkçeyi yabancı kelimeler ile aslından uzaklaştırmak, tarih ile olan bağımızın kopmasına neden oluyor. Türkçenin güzel kelimeleri yerine yabancı tabirleri kullanmak millet olarak kültürümüzden uzaklaşmamıza neden oluyor. Bu durumun farkında olmalı ve millet olma bilinci ile hareket etmeliyiz. Çünkü millet olmanın en önemli özelliklerinden birisi dil birliğidir. Dil birliğimizi koruyabilmek adına “Bu Türkçe ile nereye gidiyoruz?” sorusunu kendimize sık sık sorarak güzel Türkçemizi yabancı kelimelerin etkisinden korumanın yollarını aramalıyız.

*** Türkçenin yozlaşması, Türkçenin yabancı dillerden gelen kelimelerin etkisi altında kalması gibi problemlerin anlatıldığı “Bu Türkçe ile Nereye Gidiyoruz?” başlıklı deneme örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
happy
7
clap
3
love
3
angry
2
confused
1
sad
1
unlike

17 Yorum

Yorum Yap