Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Yerinde Söz Söyleyen Kişiler Özür Dilemek Zorunda Kalmazlar – Kompozisyon

“Yerinde söz söyleyen kişiler özür dilemek zorunda kalmazlar” sözüyle ne anlatılmak isteniyor? Bu sözü açıklayan kompozisyon örneği.

Yerinde Söz Söyleyen Kişiler Özür Dilemek Zorunda Kalmazlar - Kompozisyon

Yerinde Söz Söyleyen Kişiler Özür Dilemek Zorunda Kalmazlar – Kompozisyon

İnsanoğlu için söylenen kalıplaşmış ifadeler vardır. Bu ifadelerden en bilinenlerinden birisi de, insanın sosyal bir varlık olduğudur. İnsan sosyal bir varlık olduğu için ömrü boyunca diğer insanlarla iletişim halindedir. Bu iletişimdeki tavrı ve iletişimdeki başarısı da insanın çevresini doğrudan etkilemektedir. Diğer insanlarla iletişim halinde olan kişi, kurduğu cümlelere dikkat eder ve insanları kırmamaya gayret ederse etrafında sayılan ve sevilen bir insan olacaktır. Hem de bu sayede asla özür dilemek zorunda kalmayacaktır. Bu duruma dikkat çeken atalarımız “Yerinde söz söyleyen kişiler özür dilemek zorunda kalmazlar” demiştir.

İnsanlarla iletişim kurarken dikkatli olan ve karşısındaki kişiyi üzmemeye özen gösteren insan her zaman etrafından saygı görecektir. Kendisi karşısındakine iyi davrandığı için karşısındaki kişiler de kendisine iyi davranacaktır. Konuşurken söylediği sözü ölçerek, tartarak konuşan insan karşısındaki kişinin kırılmasına imkan vermez. Bu sayede kişi çevresinde sevilen birisi olacaktır. Bu kişinin arkadaş sayısı her daim artacak, hayatı boyunca da yalnız kalmayacaktır.

Konuşma esnasında ağzına her geleni söyleyen, halk arasındaki ifadeyle “patavatsız” kişiler, genellikle yanlış ve kırıcı ifadelerde bulunabilir. Bu ifadelerin sonucu da, eninde sonunda bu sözün kullanıldığı kişiden özür dilemektir. Sık sık karşısındaki kişiden özür dilemek istemeyen kişi konuştuklarına dikkat etmelidir. Etrafındakiler tarafından ayıplanmak istemeyen insan,  ifadelerini ince eleyip sık dokuyarak kullanmalıdır.

Aklına ve ağzına gelen her sözü düşünmeden söylemek kişiyi çoğu zaman utandıracaktır. Başkalarını üzdüğünün sonrasında farkına varacak olan insan mecburen özür dilemek durumunda kalacaktır. Bu nedenle atalarımız “Kırk düşün bir konuş” demişlerdir. Kırk düşünüp bir konuşmayan kişilerin sık sık mahcup olacağını belirten atalarımız; “Yerinde söz söyleyen kişiler özür dilemek zorunda kalmazlar” diyerek de yerinde konuşmanın önemini vurgulamışlardır.

*** “Yerinde söz söyleyen kişiler özür dilemek zorunda kalmazlar” sözüyle ne anlatılmak isteniyor? Bu sözü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

1 Yorum

Yorum Yap