Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Atına Bakan Ardına Bakmaz – Kompozisyon

“Atına bakan ardına bakmaz” atasözünü açıklayan kompozisyon örneği.

Atına Bakan Ardına Bakmaz - Kompozisyon

Atına Bakan Ardına Bakmaz – Kompozisyon

İlk çağlarda insanın ulaşımında çok önemli bir yere sahip olan at, ulaşımda büyük kolaylıklar sağlamaktaydı. İnsana göre 4 kattan daha fazla hızla koşabilen, insandan onlarca kilo fazla yük taşıyabilen at; asırlar boyunca atalarımızın can yoldaşı olmuştur. Atalarımız da binek hayvanlarına, yani atlarına dostları gibi bakıp önem göstermişlerdir.

Atalarımızın atlarına verdikleri önem atasözü olarak kalıplaşarak günümüze kadar gelmiştir. Kendisi için sürekli gerekli olan bir canlıyı yahut araç gereci sağlam ve sağlıklı tutan insanın yolda kalmayacağı belirtilmiştir. Nasıl ki geçmiş çağlarda atı sağlıklı ve diri olan kişiler gidecekleri yere çabuk ulaşırlarsa, günümüzde de bu durum değişmemiştir.

Elbette modern dünyada at genellikle ulaşım aracı olarak kullanılmamaktadır. Ancak otomobiller modern dünyanın atlarıdır. Eskiden atı iyi besleyip, ata iyi bakım yapmak ne ise; şimdi de otomobilimizin gereksinimlerini giderip bakımını yapmak aynı şeydir.

Bir nalı kopuk at yolda kalacağı gibi, lastiği patlak araç da yolda kalır. Karnı aç olan bir at uzak mesafelere gidemeyeceği gibi, yakıtsız otomobilde istenilen yere varamaz. İnsan, her daim kendisine lazım olan araç gerece iyi bakmalıdır ki, beklenmedik sorunlarla karşılaşmasın.

*** “Atına bakan ardına bakmaz” atasözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
unlike
8
clap
4
love
2
happy
2
angry
1
sad
0
confused

6 Yorum

Yorum Yap