Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Turizm Haftası (15-22 Nisan)

Turizm Haftası önemi nedir, nasıl ortaya çıkmıştır, ne zaman ilan edilmiştir, nasıl kutlanır gibi Turizm Haftası ile ilgili araştırma yazısı.

Turizm Haftası

Turizm Haftası

Ülkelerin ve milletlerin değerlerini, diğer ülkelere ve diğer dünya milletlerine tanıtması pek çok açıdan gerekli ve önemlidir. Tam da bu noktada “turizm” kavramının anlamı ve önemi ortaya çıkmaktadır. Turizm Haftası da bu önemli kavramın daha net anlaşılabilmesi ve toplumsal bilincin oluşabilmesi için ilan edilen bir haftadır.

Turizm nedir sorusuna verilecek en kapsamlı cevaplardan birisi; “Görmek, tanımak, eğlenmek, dinlenmek ya da farklı bir amaçla yapılan gezilerin tamamını kapsayan ve bu gezilerin yapılacağı yerin ya da bölgenin de doğrudan içinde olduğu sürece turizm denir” olacaktır. Turizm, doğal güzelliklerden seyahate, kültürden ekonomiye kadar onlarca farklı alanı doğrudan etkileyen bir olgudur. Turizm Haftası da, bu önemli kavram hakkında vatandaşın bilinçlenmesinin hedeflenerek çeşitli faaliyetlerin yapıldığı zaman dilimidir.

Turizm Haftası Ne Zaman Kutlanır?

Turizm haftası her yıl 15 – 22 Nisan tarihleri arasında kutlanır. Turizm Haftası kapsamında yapılan etkinlikler ülke çapında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenir. İl bazında ise valiliklerin bilgisi ve izni dahilinde İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri tarafından düzenlenmektedir.

Turizm Haftasını Kim İlan Etmiştir? Turizm Haftası Ne Zaman İlan Edilmiştir?

Turizm Haftası 26.07.1976 tarih ve 1893 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yani Turizm haftası 1976 yılında ilan edilmiştir diyebiliriz. Turizm haftası kim tarafından ilan edilmiştir sorusuna cevap olarak da “Turizm haftası Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilan edilmiştir” demek yanlış olmaz.

1977 yılından itibaren kutlanmaya başlanan Turizm Haftası, önceleri Mart ayının ikinci haftası kutlanılmaktaydı. 1983 yılına gelindiğinde, “Mart ayının ikinci haftasında havaların halen soğuk olduğu” dikkate alınarak bu hafta 15-22 Nisan aralığına alınmıştır. Söz konusu yıllarda “turizm” denildiğinde akla yalnızca sahil ve deniz turizmi gelmesi bu duruma etkili olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı’nın onay vermesi ile birlikte 1983 yılından bu yana Turizm Haftası 15 – 22 Nisan aralığında kutlanılmaktadır.

Turizm Haftası Neden İlan Edilmiştir?

Turizm haftasının ilan edilmesindeki ana amaç; toplumumuzda turizm konusunda bilinci artırmaktır. Turizm bilinci oluşmasının yanında, halkı turizme ısındırmak ve iç turizmi canlandırmak da diğer önemli amaçlardandır.

Tüm bunların yanında turizm haftasının ilan edilmesinde, “turizm sezonunun” başlangıcının belirlenmesi de amaçlanmıştır. Bu nedenle bu hafta önce Mart ayında kutlanılmış ama sonrasında Nisan ayına alınmıştır. Ancak turizmin çeşitlenmesi ve yıl geneline yayılması ile bu durumun bir önemi kalmamıştır. Çünkü ülkemizde turizm artık onlarca farklı alanda gerçekleştirilmekte ve yalnızca yaz mevsimi ile kısıtlı olarak düşünülmemektedir.

Turizm Haftası Nasıl Kutlanır? Turizm Haftası Etkinlik Programı

Turizm haftası, ülke çapında turizm seçeneklerinin tanıtımı ve öne çıkarılması ile kutlanılmaktadır. Gerek Kültür ve Turizm Bakanlığı ve gerekse İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri, Turizm Haftası kapsamında etkinlikler düzenlemektedir.

Turizm Haftası kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İl Turizm Müdürlükleri tarafından konferanslar, seminerler, sempozyumlar ve paneller düzenlenerek halkın turizm konusunda bilinçlenmesi sağlanmaktadır. Ayrıca televizyon, gazete, radyo ve internet reklamları ile halkın bu konuya dikkati çekilmektedir. Turizm Haftası’nda gerek bakanlıkça ve gerek İl Turizm Müdürlüklerince defileler ve çevre gezileri de düzenlenmektedir.

Bu haftaı boyunca bakanlık, Türkiye’nin tanıtımı için tarihi ve doğal güzellikleri ile turizm olanaklarını gösteren her türlü paylaşımı yurt içi ve yurt dışında yapmaktadır. İl Turizm Müdürlükleri de, bağlı bulundukları ilin tarihi ve turistik güzelliklerini, doğal güzellikleri ile turizm imkanlarını kamuoyuna anlatan programlar gerçekleştirmektedir. Türkiye’nin bütün illerinin turizm kapasitelerine vurgu yapılan bu haftada, iç ve dış turizme yönelik tanıtıcı faaliyetler gerçekleştirilir.

Turizmin gelişmesine ve ülkemizin, yörelerimizin tanıtımına yönelik sine vizyon gösterileri, belgeseller ve filmler yayımlanan bu haftada, söyleşiler düzenlenerek turizme dikkat çekilir. Ülkemizin ve bölgelerimizin tarihi ve kültürel güzelliklerini ön plana çıkaran çalışmalar yapılır. Sivil toplum kuruluşları ile birlikte doğa yürüyüşü, tarihi geziler, tırmanış vb. gibi turistik aktiviteler de bu hafta süresince yapılan tanıtıcı aktivitelerdendir.

İlgili İçerikler:

TURİZM İLE İLGİLİ SÖZLER VE SLOGANLAR TURİZM HAFTASI – KOMPOZİSYON TURİZM HAFTASI İLE İLGİLİ ŞİİRLER

*** Turizm Haftası önemi nedir, nasıl ortaya çıkmıştır, ne zaman ilan edilmiştir, nasıl kutlanır gibi Turizm Haftası ile ilgili araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
love
0
happy
0
clap
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap