Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Başarılı Bir Hayat İçin Hayal Kurmanın Önemi

Başarılı bir hayat için hayal kurmanın önemi konulu araştırma yazısı.

Başarılı Bir Hayat İçin Hayal Kurmanın Önemi

Başarılı Bir Hayat İçin Hayal Kurmanın Önemi

Hayal kurmak insanın hayatını şekillendiren en önemli faktörlerden biridir. Özellikle okul öncesi eğitimde çocuklara “hayal gücünün gelişmesi” için farklı sorular sorulur, değişik konularda resimler yapmaları istenir, farklı çizgi filmler, animasyonlar izletilir. Çünkü hayal kurmak, başarıya giden yolda çok ama çok etkilidir. Başarılı bir hayat için hayal kurmak, hayal kurmayı çocuklara öğretmek gerekir.

İnsan her şeyi yapabilecek güçtedir. Yeter ki elindeki fırsatları iyi değerlendirsin ve küçük yaştan başlayarak güzel bir şekilde eğitilsin. Bu gücü kullanmak için gereken şey öncelikle hayal kurmaktır. Hayali kurulmayan hiçbir şey gerçekleştirilemez. Çocuğun hayal gücünün geniş olması, bu bakımdan çok önemlidir. Ne kadar farklı ve büyük bir şeyin hayalini kurarsa, o kadar farklı ve büyük bir şey ortaya çıkarır. William Russell bir sözünde “Büyük işler, büyük hayaller kurma özelliği olan insanlarca başarılmıştır” der.

Başarmak, başarılı bir hayat yaşamak için hayal kurmak çok önemlidir fakat yalnızca hayal kurmak yeterli değildir. Hayalini kurduğumuz şey için olan gücümüzle çalışmamız gerekmektedir. Çalışmadan, emek vermeden hiçbir hayal gerçekleşemez. Hayaller insanı motive eder, amaca ulaşmak için azmi artırır ve kurduğunuz hayalin büyüsüne öyle kapılırsınız ki hayalden vazgeçseniz bıraksanız bile hayal sizi bırakmaz. Göründüğü gibi hayal kurmak başarıyı getirmenin yanı sıra insanı hayatta ve diri tutar.

Hayal kurmak ve o hayalin peşinde koşmak insanların adını en tepeye yazdırır. Mesela Fatih Sultan Mehmet… Bir çağı kapatıp diğer bir çağın açılmasını sağlayan, onca sefere rağmen fethedilemeyen İstanbul’u fetheden 2. Mehmet, kurduğu ve gerçekleştirdiği hayali ile adını tarihe yazdırmıştır. Gemileri karadan yürütmek gibi bir hayali gerçekleştirmiştir. Geminin karada hareket etmesi mümkün değildir aslında ama işte hayal kurmanın ve istemenin gücü ile bu da başarılmıştır!

İstanbul’un incisi Süleymaniye Camii de bir hayalin ürünüdür. Mimar Sinan bu camiinin hayalini kurmuş ardından da bu muhteşem yapıt ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalara göre hayal kuran insanlar hayal kurmayan insanlara göre daha başarılıdırlar.

Hayal kurmak mutlu, güzel ve başarılı bir hayatın temelidir. Güzel bir dünyanın da temelidir. Bu konu üzerine yapılan çalışmalarda görülmüştür ki; hayal kurmak beyni programlamaktır. Yani beyne bir yol haritası çıkarmak da diyebiliriz buna. Beyin kurulan hayale göre görüntüler oluşturur. Bu hayalin gerçekleşebilmesi için ipuçları ortaya koyar. Yani hayal kurmak sizi istediğiniz gibi bir hayata hazırlar. Mutlu ve başarılı bir hayat için hayal kurmak büyük önem taşımaktadır.

*** Başarılı Bir Hayat İçin Hayal Kurmanın Önemi konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap