Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Tebessüm Etmenin İnsan İlişkileri Üzerindeki Etkisi – Kompozisyon

Tebessüm etmenin insan ilişkileri üzerindeki etkisini anlatan kompozisyon örneği.

Tebessüm Etmenin İnsan İlişkileri Üzerindeki Etkisi - Kompozisyon

Tebessüm Etmenin İnsan İlişkileri Üzerindeki Etkisi – Kompozisyon

Tebessüm etmek, insana verilmiş en güzel özelliktir belki de. Öyle ki, güldüğü zaman yahut tebessüm ettiği zaman güzel görünmeyen bir insan yoktur. Gülen insan hem kendisi mutlu ve enerjik olur, hem de çevresinde olumlu bir hava yaratır. Tebessüm eden kişinin yanında sinirli ve üzgün durmak mümkün değildir. Gülmenin insan bedeni üzerinde yarattığı etkiyi, en güçlü depresyon ilaçları dahi sağlayamaz. Bu etki, doğrudan insan ilişkilerine de yansır.

Tebessüm eden insan, başta kendisi pozitif olur. Doğal olarak etrafındaki insanlara olumlu elektrik verir. Tebessüm ederek, gülümseyerek karşısındakini yaklaşan ve bu şekilde iletişim kuran kişinin olumsuz cevap alma ihtimali son derece azdır. Çünkü her insan, karşıdaki kişiden olumlu elektrik almak ister. Ona güvenmek ve ondan samimiyet hissetmek ister. Sıcak bir gülümseme de tüm bunları tek başına sağlayabilir. Sıcak bir gülümseme hem karşıdaki kişiye güven verir, hem de ona samimiyet hissinin geçmesini sağlar. Bu sayede ikili ilişkiler hızla yol alır, sağlamlaşır.

Tebessüm etmek, insanlara tebessümle yaklaşmak dinimizce de hoş görülmüş ve tavsiye edilmiştir. Öyle ki; Peygamber Efendimiz “Et tebessümü sadakatün” buyurmuşlardır. Bu hadisin Türkçe anlamı; “Tebessüm etmek sadakadır” şeklindedir. Görüldüğü üzere İslam dini, insanlara tebessümle yaklaşmanın ve gülümseyerek bakmanın sadaka vermeye eş değer olduğunu vurgulamaktadır.

Bilim adamlarının araştırmalarına göre de gülmek adeta ilaç niteliğindedir. 1997 yılında Stanford Üniversitesi’nde yapılan bilimsel çalışmada; kalp hastası bir grup hastaya günde yarım saat komedi filmi izlettirilmiştir. Sonraki 1 yıl içerisinde bu hastaların, komedi filmi izlemeyen hastalara göre daha fazla kalp krizi geçirdikleri görülmüştür.

Tebessüm etmek ve gülmek önce insanın kendisini iyi hissetmesini sağlayan harika bir eylemdir. Kendisini iyi hisseden insan da ikili ilişkilerinde her daim başarılı olur. Samimi bir gülümseme ile yaklaştığı kişilerden kötü tepki alma ihtimali azalır. Olumsuz sonuçlanabilecek bir girişimi tebessümü sayesinde olumluya dönebilir. Tebessüm etmek, insan ilişkileri üzerinde adeta bir yapıştırıcı niteliğindedir. Tebessüm etmek insan ilişkileri üzerinde; metaller için mıknatısların oluşturduğu etkiyi yaratmaktadır desek abartmış olmayız.

*** Tebessüm etmenin insan ilişkileri üzerindeki etkisini anlatan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
124
love
53
clap
28
unlike
16
angry
6
confused
5
happy
5
sad

44 Yorum

Yorum Yap