Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Hayatınıza Yön Veren Duygular – Konuşma

Hayatınıza yön veren duygular ile ilgili bir konuşma yazısı örneği.

Hayatınıza Yön Veren Duygular - Konuşma

Hayatınıza Yön Veren Duygular – Konuşma

Sevgili Arkadaşlar;

İnsan bu dünyadaki en gelişmiş varlıktır. İnsan sadece el ve ayak yetileri sayesinde ürettiği değerler ile değil, aynı zamanda duygu ve hisleri ile de önemli bir varlıktır. Hatta insanı değerli kılan esas özelliğin duygular ve düşünceler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Çünkü diğer canlılar iç güdüleri ile hareket ederler ve genelde anlık kararlar ile yaşamlarını sürdürürler. İnsanoğlu ise daha karmaşık yapıda bir varlıktır. Düşünebilme kabiliyeti ve çok çeşitli duyguları vardır.

Sizlerin de çok iyi bildiği gibi; insanoğlu düşünebilme yeteneği ile diğer canlılardan net şekilde ayrılmaktadır. İnsanoğluna verilen düşünebilme kabiliyeti sayesinde insan geçmişini her daim hatırlar ve geleceğini sürekli kurgular. Geçmişteki hatalarına üzülür, pişmanlık duyar. Geçmişte yaşanan kötü olayları hatırlar, ağlar ve yakınır. Hatırladığı güzel olaylara ise sevinir, mutlu olur. Geleceğe dair hayaller kurar. Geleceğini planlamak adına çalışır çabalar. Güzel şeyler olması için hareket eder. Bu gayret de yine insana duygularının verdiği bir tavsiyedir aslında. İnsan, geçmişteki üzücü olayların tekrarlanmaması adına yahut gelecekte daha mutlu olmak adına çalışır hep.

Sevgili arkadaşlar; insan hayatı boyunca bir şeyleri ya da birilerini sever. Bazı kişileri ya da bazı şeyleri ise sevmez. Bu ve benzeri duygular insan hayatına yön verir. Kötü olan, sevilmeyen şeylerden kaçmak için çabalar insan. Sevmediği birinin olduğu yere gitmek istemez mesela. Yahut mutlu olacağı bir yere gitmek için can atar. Örneğin oyun parkında hoşça zaman geçiren ve orada mutlu olan bir çocuk oyuna parkına gitmek istemez mi? Elbette ister değil mi? Yahut bizler güzel bir meslek sahibi olmak istemez miyiz? Tabii ki isteriz. Bu durum gerçekleştiğinde mutlu olacağımızı düşündüğümüzden, hayalimiz için gayret sarf etmekten çekinmeyiz.

Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi, insanın duyguları sevmek ve sevilmekten ibaret de değildir. Çok yönlü bir varlık olan insan bazı olaylar karşısında çok sinirlenir. Bazen kıskanır. Bazen öfkelenir… Bunlar da insani bir duygudur. Kızgınlık, öfke, kıskançlık olmasa karşıt duyguların değeri bilinemez ki. Heyecan olmasa mesela, hayatın ne tadı kalır ki? İnsanın her olay karşısında tepkisi aynı olsa, o zaman insana ait duygulardan ve hatta insandan bahsedebilir miyiz? Öyle bir robottan farkımız kalmazdı herhalde…

Sevgili arkadaşlar; tüm bunları dikkate aldığımızda, ben insana dair bütün duyguların benimsenmesi gerektiğini düşünüyorum. Her duygunun insan için yaratıldığına ve insana ait olduğuna inanıyorum. Her duygunun hayatımızda yeri olduğunu ve hayatımızı yönlendirdiğini düşünüyorum. Bu noktada bize düşenin de, güzel duyguları olabildiğince artırmak için çalışmak, kötü duyguları ise olabildiğince azaltmak için gayret göstermek olduğu düşüncesindeyim ve hepinize de bunu tavsiye ederim…

*** Hayatınıza yön veren duygular ile ilgili bir konuşma yazısı örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
57
clap
50
unlike
30
angry
10
love
9
confused
8
sad
3
happy

28 Yorum

Yorum Yap