Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Sanatla Renkli ve Mutlu Hayat – Sanat Konulu Deneme

Sanatın insan yaşamındaki etkisi temalı sanat konulu deneme örneği.

Sanatla Renkli ve Mutlu Hayat - Sanat Konulu Deneme

Sanatla Renkli ve Mutlu Hayat – Sanat Konulu Deneme

Mutlu bir insanım ben. Çok şeyim yok; öyle aşırı param, mükemmel bir evim, pahalı zevklerim yok. Maddi imkanları normal seviyede denilebilecek bir insanım. Mutluluğumu sahip olduğum varlıklara borçlu değilim yani. Mutluluğumu tam anlamıyla sanattan alıyorum. Hayatın anlamı maddi eşyalarda değil zaten. Önemli olan ruhunu doyurabilmek…

Bu hayatta herkesin amacı mutlu olmak ve herkes bunu başka başka alanlarda arıyor. Bense mutluluğu sanatla buldum. 14 yaşımda bir resim sergisine gitmiştim. Duvarlarda asılı pek çok resim vardı. Açıkçası resimlerden pek bir şey anlamamıştım. O zamanlar bana garip çizimler gibi gelmişti. O resim sergisinde ressam minik bir konuşma yaptı. Resim yapmanın, bu sanat dalı ile uğraşmanın kendini ne kadar rahatlattığını söyledi. Resim yaparken bütün sıkıntılardan uzaklaştığını öyle bir tutku ile anlattı ki, ben de acilen resim yapmaya başlamalıyım dedim kendi kendime. Orada gördüğüm resimlerden çok, ressamın konuşması etkiledi beni.

Ben de resim yapmaya, duygularımı çizimle anlatmaya başladım. Hayatımdaki bu yenilik beni diğer alanlarda da başarılı yaptı. Okul hayatımda da daha başarılı oldum. İlgilendiğim tek sanat dalı resim değil. Müzikle ilgileniyorum, çalmayı bildiğim iki enstrüman var. Aynı zamanda tiyatrodan da çok zevk alıyorum. Sık sık izlemeye giderim.

Sanatla tanıştığım günden bu yana, “sanatsız mutlu olamazmışım” diyorum. O gün, o sergiye iyi ki gitmişim. Sanatla uğraşırken ne sıkıntım kalıyor ne derdim; çünkü beni mutlu eden şeyi yapıyorum. Atatürk “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” diyor ya hani, bu sözü sanatla tanıştıktan sonra daha iyi anlıyor insan. Ben de sanatla ilgili kendi sözümü söyleyeyim o zaman, “Sanat hayata renk katan bir fırça darbesidir.”

*** Sanatın insan yaşamındaki etkisi temalı sanat konulu deneme örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
happy
3
unlike
2
angry
1
clap
1
confused
0
love
0
sad

17 Yorum

Yorum Yap