Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Serçeden Korkan Darı Ekemez – Kompozisyon

“Serçeden korkan darı ekemez” atasözünü açıklayan kompozisyon örneği.

Serçeden Korkan Darı Ekemez - Kompozisyon

Serçeden Korkan Darı Ekemez – Kompozisyon

Hayatta her zorlukla birlikte bir kolaylık, her kolaylıkla birlikte bir zorluk vardır. Zor işlerin kolay taraflarını görerek ve düşünerek hareket etmek insanı cesaretlendirir. Kolay işlerin zor yanlarını görerek hareket etmek ise insanı başarıya götürür. Her yapılacak işte bir miktar risk, yani kötü durumun gerçekleşme olasılığı vardır. Bu olasılığa takılıp kalmak, insanın hiçbir şey yapamamasına neden olur.

Ders çalışmaya başlayan bir öğrenci, kendince sınava az bir zaman kaldığını düşünerek ders çalışmaktan vazgeçerse, sınavda hiçbir soruya doğru cevap veremez. Oysa elinden gelen gayreti gösterse sınavda yüksek bir not alma ihtimali vardır.

Bir iş yeri kurmak isteyen insan, kuracağı iş yerinin batabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak bu iş yerini kurmaktan vazgeçerse, belki de zengin olacağı bir işten vazgeçmiş olur. Oysa bu ihtimali de düşünerek dikkatli davranmak ve çalışmaya devam etmek gerekir.

Kötü ihtimali düşünerek atılacak geri adım, insanı büyük başarılardan geri bırakabilir. Her işte bir kötü ihtimal olduğu muhakkaktır. Önemli olan bu kötü ihtimali de göz önünde bulundurarak gerekli önlemleri almaktır. Gerekli önlemleri alan insan, yapacağı işe devam etmelidir. Kötü ihtimaller düşünülerek geri adım atılırsa, hiçbir işte ilerleme kaydedilemez.

*** “Serçeden korkan darı ekemez” atasözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
clap
4
sad
3
love
3
angry
2
unlike
1
happy
1
confused

1 Yorum

Yorum Yap