Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Suyun Hayatımızdaki Önemi – Kompozisyon

Suyun hayatımızdaki önemi, suyun canlılar için gerekliliği, su kirliliği gibi konulara değinen kompozisyon örneği.

Suyun Hayatımızdaki Önemi - Kompozisyon

Suyun Hayatımızdaki Önemi – Kompozisyon

Canlıların yaşamı için en önemli madde sudur. Dünya üzerindeki en küçük canlı organizmalardan en büyük varlıklara kadar her canlı suya ihtiyaç duyar. Dünya üzerindeki canlı yaşamın varlığı tamamen Dünya’nın %70’ini oluşturan suya bağlıdır. İnsan vücudunun ortalama üçte ikisinin de sudan oluşması, suyun hayatımızdaki önemi konusunda en belirgin kanıttır.

Su, yaşamın temelidir. Eğer su olmasaydı, dünya üzerinde bir yaşamdan bahsetmek de mümkün olmazdı. Güneş sistemimizdeki diğer gezegenlere baktığımızda, su olmadığını görüyoruz. Bu gezegenlerde yaşamın olmayışı, suyun hayat için en gerekli madde olduğunu kanıtlamaktadır.

Peki suyun hayatımızdaki önemi niçin bu kadar ön plandadır? Suyun sadece insan vücudu için sayısız faydaları vardır: Su beyin fonksiyonlarımızın sağlıklı işlemesi için gereklidir. Su vücut sıcaklığımızı düzenleyerek yaşamımızın devamını sağlar. Vücudumuzdaki zararlı toksinleri temizler. Besin ve oksijeni hücrelerimize taşır. Metabolizmamızın düzenli çalışmasını sağlar. Sindirimimize yardımcı olur.

Suyun hayatımızdaki önemi sadece bunlarla sınırlı değildir. Dünya üzerinde su kaynakları, suda yaşayabilen canlılar için birer yaşama ortamıdır. Bitkilerin su ihtiyacını karşılar. Bitkiler suyu kullanarak bize oksijen ve besin sağlarlar. İnsanlığa büyük hizmette bulunan hayvanların da suya ihtiyaçları vardır.

Bunlar dışında suyu kullanarak temizlenebiliriz. Akarsuların üzerine barajlar kurarak, hidroelektrik santralleri ile elektrik enerjisi üretebiliriz. Su, sanayi üretimi için de kullanılan bir maddedir.

Dünya nüfusu hızla artmakta fakat aynı oranda sularımız da gittikçe kirlenmektedir. Bilinçsiz kullanım, dünyadaki kullanılabilir su kaynaklarını hızla tüketmektedir. Suyun insan yaşamındaki önemi düşünüldüğünde, su kirliliğinin dünya için ne kadar büyük bir tehlike olduğunu anlayabiliriz.

İnsanoğlu, suyun yaşam için öneminin bilincinde olmalı ve su kaynaklarını kullanırken çok dikkatli olmalıdır. Suları kirletmemeli, suyu boşa akıtmamalıdır. Aksi halde hızla kirlenen su kaynakları nedeniyle dünyadaki yaşam yok olacaktır.

*** Suyun hayatımızdaki önemi, suyun canlılar için gerekliliği, su kirliliği gibi konulara değinen kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
81
clap
22
unlike
22
angry
13
love
7
sad
6
confused
3
happy

72 Yorum

Yorum Yap