Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Başarılı Olmada Çalışma ve Azmin Önemi- Kompozisyon

Başarıya giden yol, başarılı olmadaki en önemli unsurlar, başarılı olmada çalışma ve azmin önemi konulu bilgilendirici metin örneği.

Başarılı Olmada Çalışma ve Azmin Önemi- Kompozisyon

Başarılı Olmada Çalışma ve Azmin Önemi- Kompozisyon

Bir iş istediğimiz şekilde sonuçlandığında bunu bir başarı olarak adlandırırız. Bazı işlerimiz de istediğimiz şekilde sonuçlanmaz. “Başarısızlık” olarak nitelendirdiğimiz bu sonuçların elbette bir çok sebebi bulunur.

Öncelikle başarılı olmak için önümüzde bir hedef olması gerekir. O hedefe doğru yolculuğumuzda yaptıklarımız ya da yapmadıklarımız, bizi başarıya veya başarısızlığa götürür. Başarıya ulaşmak için yapılması gereken birçok şey bulunur. Fakat bunlardan iki önemli unsur vardır ki, yerine getirilmediği zaman sonuç kesin olarak başarısızlık olacaktır: Çalışma ve azim…

Ünlü kişisel gelişim uzmanı Cihan Akyol “Kazananlar hiç hata yapmayanlar değil, asla vazgeçmeyenlerdir.” sözüyle başarılı olmada çalışma ve azmin önemi konusunda güzel bir tespitte bulunmuştur. Başarı yolunda hatalarımız mutlaka olacaktır. Fakat hata yapıldı diye yapılan işten vazgeçenler, hiçbir işte başarıya ulaşamayacaklardır. Burada önemli olan, yapılan hatadan ders çıkarıp yola devam etmek; azimle çalışmaktır.

Tarihe baktığımızda bugünün aydınlatma teknolojisinde en önemli buluşu olan ampulün icat edilme sürecinde, Edison’un çalışma ve azmini görüyoruz. Edison ampulü icat edebilmek için bine yakın farklı yol denemiş. Başarılı olamayacağına inanan yardımcısı, artık bu işten vazgeçmeleri gerektiğini söylemiş. Edison “Bu doğru değil! Evet, amacımıza ulaşamadık ama hiçbir netice elde edemediğimiz doğru değildir. Çünkü aradığımız şeyin bin farklı yapılamama şeklini öğrenmiş olduk.” demiş.

Edison, ampulü icat etme sürecinde neredeyse sağlığında olma durumuna gelmiştir. Ama o yılmamış, çalışmaya devam etmiş ve azimle hedefine doğru ilerlemiş, başarılı olmuştur. Eğer yardımcısının sözünü dinleyip vazgeçseydi, ampulü asla icat edemeyecekti.

Kendi tarihimize de baktığımızda azmin en güzel örneğini Fatih Sultan Mehmet’te görebiliyoruz. İstanbul, onun zamanına kadar 28 kere kuşatılmıştı. Fakat Fatih, 29. kuşatmada İstanbul’u almıştır. Eğer Fatih, “28 kere kuşatıldı alınamadı, ben hiç uğraşmayayım.” deseydi, bugün İstanbul belki de Türkiye topraklarında olmayacaktı.

Sonuç olarak başarı yolunda yapılacak en büyük hata vazgeçmek olacaktır. Hedeflerimize koşarken önümüze birçok engel çıkacaktır. Bu engelleri aşmanın en kolay yolu ise inancımızı kaybetmeden, durmadan çalışmaktır.

*** Başarıya giden yol, başarılı olmadaki en önemli unsurlar, başarılı olmada çalışma ve azmin önemi konulu bilgilendirici metin örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
60
angry
37
clap
14
love
10
unlike
7
confused
5
happy
5
sad

101 Yorum

Yorum Yap