Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Sporda Dürüstlük ve Saygı – Kompozisyon

Gerçek sporcunun taşıması gerek özellikleri konu alan, spor müsabakalarının en önemli unsurlarından olan sporda dürüstlük ve saygı konulu metin örneği.

Sporda Dürüstlük ve Saygı - Kompozisyon

Sporda Dürüstlük ve Saygı – Kompozisyon

Spor, bedensel gelişime ve sağlık açısından yararı olan, belli kural ve tekniklere uyularak yapılan, yarışarak eğlenmek amacı da bulunan bedensel aktivitelerdir. Spor aynı zamanda zihinsel gelişime de katkıda bulunur. Sporun diğer ayağı olan diğer sporcularla olan mücadele ve rekabette en önemli unsur sporda dürüstlük ve saygıdır.

Spor denince aklımıza genel olarak futbol, basketbol, voleybol, dövüş sanatları gibi spor dalları aklımıza gelir. Bu tür spor dallarında sporcular, diğer sporculara karşı rekabet halindedir. Spor esnasında yapılan mücadelelerde bazen isteyerek, bazen de istemeyerek kötü ve karşıdaki sporcuya zarar verecek davranış ve hareketlerde bulunabilir. Bu davranışlar, yapılan müsabakaların sonuçlarına direkt etki edebiliyor.

Bir müsabakanın adil olarak nitelendirilebilmesi için sporcular bu tür davranışlardan kaçınmak zorundadır. Sporun esas amacı kazanmak değil, bedensel gelişim ve eğlencedir. Müsabakaların temelinde mücadele olsa da, esas amaç spor yapmak olmalıdır. Bu amaç dışına çıkıldığında spor aktiviteleri daha çok insanların birbirlerine zarar verdiği savaşlara dönüşmektedir.

Sporun bu yönünün engellenmesinde sporda dürüstlük ve saygı önem kazanmaktadır. Sporcular, rakiplerine karşı saygı duymalıdır. Çünkü rakiplerinin de amacı bedensel gelişim ve eğlencedir. Spor yapmak, saygın bir aktivitedir. Bu saygınlığın bozulması, diğer insanların spora bakışını kötü yönde etkiler. Bu da sporun yaygınlaşmasını engellediği gibi spor ve sporculara duyulan saygının da yok olmasına neden olur. Artık o toplumda spor yapılmaz olur ve toplum sağlığı bu nedenle bozulur.

Yapılan spor müsabakalarında diğer dikkat edilmesi gereken unsur dürüstlüktür. Müsabakalar eşit şartlarda ve adil olması gerekir. Böylece kimin spor alanında daha başarılı olduğu net bir şekilde anlaşılır. Bunu sağlamak için de sporcular, müsabaka anında dürüstlüğü elden bırakmamaları gerekir. Hileyle, görmezden gelme ile, yalan söyleme ile kazanılan zaferin, spordan ziyade insanlığa olumlu bir katkısı bulunmaz. Dürüstçe kazanılmayan bir maç, ancak o sporcuların sporda değil de hile yapmada başarılı olduklarını gösterir. Bu da asla övünülecek bir şey değildir.

Sporcular aynı zamanda topluma örnek olan kişilerdir. Özellikle sevilen, hayranı olunan sporcuların yaptıkları her şey toplumu direkt olarak etkilemektedir. Sporcular, örnek alındıklarının bilincinde olmalı, toplumsal ahlakı bozacak davranışlar içerisine asla girmemelidir. Sporda dürüstlük ve saygı unsurlarını, müsabakalarda elden bırakmadan hareket etmelidir.

Gerçek sporcular, kazanma hırslarına yenik düşürmeyen, rakibine olan saygısını asla yitirmeden davranan, topluma örnek olan, centilmen ve dürüst kişilerdir. Bu özelliklere sahip olmayan kişiler asla gerçek bir sporcu olamayacakları gibi, kazandıkları zaferler de gerçek zaferler olmayacaktır.

*** Gerçek sporcunun taşıması gerek özellikleri konu alan, spor müsabakalarının en önemli unsurlarından olan sporda dürüstlük ve saygı konulu metin örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
love
1
confused
1
unlike
0
happy
0
clap
0
sad
0
angry

11 Yorum

Yorum Yap