Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

En Büyük Savaş Cahilliğe Karşı Yapılan Savaştır – Bilgilendirici Metin

Atatürk’ün “En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.” sözünü açıklayan, duygu ve düşüncelere dayanan bilgilendirici metin örneğini içerikte bulabilirsiniz.

En Büyük Savaş Cahilliğe Karşı Yapılan Savaştır - Bilgilendirici Metin

En Büyük Savaş Cahilliğe Karşı Yapılan Savaştır – Bilgilendirici Metin

Bir toplumun gelişmesi için gerekli olan en önemli konulardan biri eğitimdir. Günümüzde eğitime önem vermiş tüm toplumların teknolojide ve bilimde ileride olduklarını görüyoruz. Toplumun büyük çoğunluğu eğitimsiz olan ülkelerin ise çağa ayak uydurumadıklarını, her alanda geri kaldıklarını ve gelişemediklerini görebiliriz.

Kurtuluş Savaşı’nda halkımız büyük bir kahramanlık örneği göstererek zafer kazanmıştır. Fakat savaşın kazanılması, bir ülkenin var olabilmesi için yeterli gelmez. Savaştan çıkmış, perişan bir halde olan bir ülkenin kısa sürede ayağa kalkıp gelişebilmesi için eğitilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde ne yaptığını bilen, akılcı adımlar atabilen, gelişime ayak uydurabilen insanlara sahip olunabilir. Ancak bu şekilde insanlar özgürce varlıklarını devam ettirebilir.

Bunu bilen Atatürk, eğitim alanında devrimler gerçekleştirerek nitelikli insanlar yetiştirebilmemizi sağlamıştır. Böylece iş gücümüz artmış, bilim ve teknolojide geride kalmamamız sağlanmıştır. Kısa sürede ülkemiz modern toplumlar seviyesine çıkabilmiştir.

Fakat bu süreçte toplumdaki bazı cahil ve bağnaz topluluklar bu devrimlere, yeniliklere, eğitime karşı çıkmış, hatta engellemeye çalışmışlardır. Atatürk’ün cahilliğe karşı vermiş olduğu mücadele, günümüzde de devam etmektedir.

Atatürk’ün “En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.” sözünün ne kadar doğru olduğunu günümüzde de görebiliyoruz. Cehaletle olan savaşımız, bu konuda verdiğimiz mücadele, ülkemizin ilerlemesine engel olmaktadır.

Ülkemizi savaş alanında sadece cesaretimizle koruyamayız. Cehaleti sona erdirecek akılcı adımlar atıp, ülkemizin gelişmesini engelleyen tüm etkenleri bertaraf ederek, diğer ülkelere muhtaç kalmadan bilimde, fende, teknolojide ülkemizi geliştirip yükselterek ülkemize tam koruma sağlayabiliriz. Bu süreçteki en önemli savaşın cephede olan değil, cehalete karşı olan savaş olduğunu asla unutmamalıyız.

*** En Büyük Savaş Cahilliğe Karşı Yapılan Savaştır konulu bilgilendirici metin içeriği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
117
love
40
clap
24
unlike
22
angry
14
sad
9
happy
9
confused

37 Yorum

Yorum Yap