Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Sağlıklı Bir Hayat İçin Neler Yapılmalıdır? – Makale

Sağlıklı Bir Hayat İçin Neler Yapılmalıdır? konulu bir makale örneği.

Sağlıklı Bir Hayat İçin Neler Yapılmalıdır? - Makale

Sağlıklı Bir Hayat İçin Neler Yapılmalıdır? – Makale

Hayat, insanoğluna verilen en büyük nimettir. İnsanoğlu doğumdan ölüme kadar yaşadığı süreci en kaliteli şekilde geçirmelidir. Bunun da ilk ve en önemli maddesi beden ve ruh sağlığıdır. Çünkü beden ve ruh sağlığı yerinde olmayan insan için kaliteli yaşam sürmek mümkün değildir. Peki sağlıklı bir hayat için neler yapılmalıdır?

İnsan, sağlıklı bir hayat sürebilmek için öncelikle kendi beden ve ruh sağlığına önem vermelidir. Bu durumu iki başlık altında değerlendirelim. Sağlıklı bir hayat geçirmek isteyen kişi, öncelikle fiziksel olarak vücut bütünlüğünü korumalıdır. Yani vücut bütünlüğünü korumalı ve organlarının sağlığına önem göstermelidir. Bunun için kopma, yaralanma, kırık, çıkık benzeri bütün durumlara neden olacak şeyler için önlem alınmalıdır. Bu duruma neden olabilecek kaza ve olaylar da mümkün olduğunca ön görülerek önüne geçilmelidir. (Türkiye’de günde ortalama 15 kişi trafik kazalarında vefat ederken, ortalama 600 kişi de bu kazalarda yaralanıyor.)

İnsanın fiziksel sağlığının devamı için ikinci aşamada ise sağlıklı ve dengeli beslenme gelir. Sağlıklı ve dengeli beslenme için protein ağırlıklı olmak üzere kişilerin karbonhidrat ve yağları da düzenli şekilde tüketmesi gereklidir. Ayrıca kalsiyum, demir vb. gibi insan vücuduna yararlı maddelerin bulunduğu gıdaların da özellikle tüketilmesi gereklidir. Kesinlikle hormonlu gıdalardan uzak durulmalı ve mümkün olduğu kadar doğal gıdalar tüketilmeye çalışılmalıdır. Abur cubur gıdalar ise bilhassa besin alışkanlıklarının dışına itilmelidir. Sağlıklı ve dengeli beslenme sayesinde insanoğlu şeker hastalığı, tansiyon vb. gibi onlarca farklı hastalık daha baş göstermeden onlardan kurtulmuş olur.

Sağlıklı bir hayat için insanoğlu zararlı maddelerden ve zararlı alışkanlıklardan da uzak durmalıdır. Bu kapsamda alkol, sigara ve diğer zararlı maddelerin tüketilmemesi son derece önemlidir. Yine bu sayede gerek akciğer ve gerekse karaciğer hastalıkları olmak üzere, pek çok farklı hastalığın da önüne geçilebilir. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre her yıl binlerce insan sigara ve alkole bağlı hastalıklardan vefat etmektedir. (Yılda yaklaşık 150 bin kişi)

Sağlığına dikkat eden her insan ayrıca spor yapmaya da gayret göstermelidir. Düzenli spor yapan kişinin vücudu zinde olacaktır. Çağımızın hastalığı olarak adlandırılan obezite de (Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye’de her 5 kişiden 1’i obez) düzenli spor sayesinde engellenecektir. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanında düzenli spor yapan insanlar obezitenin yanında pek çok farklı hastalıktan da kurtulacaktır.

Sağlıklı hayat sürmek isteyen kişi ruh sağlığına da dikkat etmelidir. Ruh sağlığı için yine spor, müzik ve resim gibi hobilere yönelmek de büyük fayda vardır. Bunun yanında çevresiyle düzenli ve sağlıklı iletişim kuran kişilerin ruh sağlığı belirgin şekilde iyi olacaktır. İnsanoğlunun sağlıklı bir yaşam sürmesi için hem fiziki hem de ruhi sağlığına aynı önemi vererek hayatını bu şekilde düzenlemesi gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü insan beden ve ruh sağlığı ayrı ayrı düşünülemeyecek kadar gelişmiş bir canlıdır. Sağlıklı yaşam sürmek isteyen herkes bunu aklından çıkarmamalıdır.

Kaynaklar:

https://saglikliturkiye.org/

http://www.tuik.gov.tr/

https://www.saglik.gov.tr/

*** Sağlıklı Bir Hayat İçin Neler Yapılmalıdır? konulu bir makale örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
clap
1
unlike
1
angry
0
happy
0
love
0
confused
0
sad

6 Yorum

Yorum Yap