Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Yayla Turizmi Yasaklanmalı mı? – Deneme

Yayla turizmi hakkında yazılmış, yayla turizmi konulu deneme örneği.

Yayla Turizmi Yasaklanmalı mı? - Deneme

Yayla Turizmi Yasaklanmalı mı? – Deneme

Geçen yaz Sinop’taki meşhur bir yaylaya gittim. Amacım hem ziyaret hem ticaretti. Yaylaya vardığımda Türkiye ve dünyanın bir çok ülkesinden insanların buraları gezdiğini, yaylacılardan alış veriş yaptıklarını gördüm.

Şöyle bir bakıldığında yayla turizminin yerel halk için mükemmel bir gelir kaynağı olarak görüyorsunuz. Gel gör ki işin aslı öyle değil. Burada ticaret yapanların yüzde ellisi yerel halktan değil. Bunu bizzat elli yıldır bu yaylaya çıkan Mükerrem amca söylüyor. Buradaki çoğu insanı tanımadığını dile getiriyor. Nereden geldiklerini de bilmiyor.

Küçük bir araştırma yaptım. Durum şu: son üç yıldır buraya yayla turizmi adı altında büyük bir turist akını mevcut. buradaki yaylacılar, ilk zamanlarda turist misafirleriyle ilgilenmekten işlerini yapamamışlar. Anadolu insanı, gönlü bol tabi; her misafirini uğurlarken ellerindeki avuçlarındakini çantalarına koyu koyuvermişler. Sonuç mu? Turistler nedeniyle o dönem yaylacılar köylerine eli boş dönmüşler.

İkinci dönem bakmışlar bu iş böyle olmayacak en iyisi ürettiklerimizi turistlere satalım, geçimimizi sağlayalım. Ama nerde… Sattıkları ürünler doğal olduğu için çabuk bozulan ürünler. Turist yoğurdu memleketine götürene kadar yolda ekşiyecek. E tabi dönem sonunda kimse para kazanamamış. Sadece ticaret değil, turistlerin iyileri kadar kötüleri de var, bırakılan çöpler, zarar verilen otlak alanlar, ufak çaplı yangınlar vs. derken halk isyan etmiş, yaylaya çıkmaz olmuşlar. Bunu da fırsat bilen şehir esnafı toptancılardan aldıkları ürünleri paketleyip, yayla ürünü diye satmaya başlamışlar. Büyük bir kesimin geçimini sağladığı yaylacılık da kısa sürede iflas etmiş.

Ben diyorum ki bu yayla turizmi yasaklansın. Yaylacılar artık rahat bırakılsın ki pazarlarımızda sera ürünler yerine doğal, organik, lezzetli ürünler görmeye devam edelim. Yaylaya gitmek isteyen insan yine gitsin. Ama bunu özel turlarla, festivallerle turizme alet etmeyelim. Yaylada turizm olmaz. Turizm denizde olur, kaplıcalarda olur, dağlarda kayak merkezlerinde olur, mağaralarda olur. Geçim sağlanan bir alanda turizm ile gelir sağlamak, birinden birinin feda edilmesi demek.

*** Yayla turizmi hakkında yazılmış, yayla turizmi konulu deneme örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap