Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Rüzgârın Gücü Metni Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Rüzgârın Gücü metni cevapları ve soruları, Meb Yayınları 2. sınıf Türkçe kitabı Sayfa 115-116-117-118-119 (Bilim ve Teknoloji Teması)

Rüzgârın Gücü Metni Cevapları

Rüzgârın Gücü Metni Cevapları Sayfa 115

Aşağıdaki metni noktalama işaretlerine dikkat ederek sesli okuyunuz.

RÜZGÂRIN GÜCÜ

Bilgin amca; adı gibi her şeyi bilen, evinde birçok deneyler yapıp okuyan, yazan bir bilim insanıydı. Meraklı Can da adı gibi her şeyi merak eden bir çocuktu. Neyi merak etse Bilgin amcaya gelir, sorar ve öğrenirdi. Meraklı Can yine bir gün, arkadaşı Elifi de yanına alarak Bilgin amcayı ziyarete gitti. O gün hava çok rüzgârlıydı ve Elif sürekli şikâyet ediyordu. “Oöf! Şu rüzgârdan nefret ediyorum.” diye sızlandı Elif. “Rüzgâr çok yararlı bir şeydir.” dedi Bilgin amca. “İnsanlar var olduklarından bu yana, rüzgârdan hep yararlanmışlardır.” “Gözümüze toz kaçırıp saçımızı, başımızı dağıtmaktan başka ne işe yarar ki?” dedi Elif. “Gelin benimle.” dedi Bilgin amca. Birlikte evden çıktılar. Evin biraz ilerisindeki çayıra gelmişlerdi. Bilgin amca hemen ileride, önünde kocaman bir pervanesi olan garip yapıyı göstererek, “Buna değirmen denir.” dedi. “Ve o pervaneyi döndüren de rüzgârdır.”

Rüzgârın Gücü Metni Cevapları Sayfa 116

Hemen yanlarındaki çuvalları işaret ederek “Çuvallardaki buğdaylar bu değirmende un hâline gelir.” dedi. Elif hiçbir şey anlamadığını söyleyince de Bilgin amca onları değirmene götürdü.
Değirmenin içinde kocaman, üst üste konmuş yuvarlak iki taş vardı. Taşlar durmadan dönerek buğdayları eziyor ve un hâline getiriyordu. Bilgin amca, “Bu taşları döndürerek buğdayı un yapan, işte o rüzgârın gücüdür,” dedi, Bu ör- ne k Elifin hoşuna gitti. “Rüzgârın yararları bununla da bitmiyor.” dedi Bilgin amca ve onları deniz kıyısına götürdü.  Bir balıkçıdan tekne kiralayarak birlikte denize açıldılar. Bir süre sonra büyükçe bir bez çıkaran Bilgin amca, bunu teknenin direğine bağladı. “Buna yelken denir.” dedi çocuklara. Esen rüzgâr çabucak yelkeni şişirdi ve hızla denizde ilerlemeye başladılar. “İşte yelkeni şişirip bizi hızla ilerleten yine o, rüzgârın gücü.” dedi Bilgin amca,

Rüzgârın Gücü Metni Cevapları Sayfa 117

Elif çok etkilendi. “Daha bitmedi.” dedi Bilgin amca. Tekrar eve döndüler. Bilgin amcanın çeşitli deneyler yaptığı odasına gelmişlerdi. Bilgin amcanın elinde küçük bir pervaneyle yanlarına geldi.
Pervaneyi bir şeye taktı ve açık bir pencerenin rüzgâr alan zeminine koydu. Sonra da pervaneye uzunca bir kablo takarak bunun ucuna da küçük bir ampul bağladı. Açık pencereden esen rüzgâr pervaneyi döndürmeye başladı. Bilgin amca, kablonun ucuna bağladığı ampulü masanın üzerine dikkatlice koydu ve “Şimdi izleyin çocuklar.” dedi. Pervane hızla dönmeye başlayınca ampul ışıl ışıl yanmaya başladı. “İşte bu ampulü yakan da yine o rüzgârın gücü.” dedi. “Meğer rüzgâr ne kadar yararlı bir şeymiş.” dedi Elif. (…) Meraklı Can ile Elif, Bilgin amcanın yanından ayrıldıklarında hava da kararmaya başladı. Yolda yürürlerken Elif, sokak lambasını işaret ederek, “Ne dersin bu lambayı yakan da rüzgârın gücü mü?” diye sordu. “Kim bilir?” dedi Meraklı Can.

1. ETKİNLİK

Aşağıda altı çizili kelimelerin anlamlarını tahmin edip yazınız. Ardından tahminlerinizin doğruluğunu sözlüğe bakarak kontrol ediniz.

Cevap:

Bilgin amca; adı gibi her şeyi bilen, evinde birçok deneyler yapıp okuyan, yazan bir bilim adamıydı.
Tahminim: Bir şeyi kanıtlamak için yapılan şeylere denir.
Sözlük anlamı: Bilimsel bir gerçeği, yasayı ya da varsayımı göstermek, kanıtlamak, belirli yöntem ve kurallara uygun olarak yapılan işlem.

Rüzgârın Gücü Metni Cevapları Sayfa 118

Bilgin amca ileride, önünde kocaman bir pervanesi olan yeri gösterdi.
Tahminim: Kanatları olan ve dönen alet.
Sözlük anlamı: Bir eksene dikey biçimde bağlanmış iki ya da ikiden çok kanattan yapılmış, döndüğünde bir düzeneği işleten, itme, çekme, dengeleme, soğutma gibi işlevleri olan araç.

Çuvallardaki buğdaylar bu değirmende un hâline gelir.
Tahminim: Buğdayları un haline getirmeye yarayan araç.
Sözlük anlamı: Buğday, kahve, susam gibi tane durumundaki şeyleri öğüten araç ya da aygıt.

Bir balıkçıdan tekne kiralayarak birlikte denize açıldılar.
Tahminim: Su üstünde insan taşımaya yarayan araç.
Sözlük anlamı: Deniz taşıtı.

İşte yelkeni şişirip bizi hızla ilerleten yine o.
Tahminim: Deniz araçlarının rüzgar kullanarak ilerleyebilmesine yarayan araç.
Sözlük anlamı: Geniş bir yüzey oluşturacak biçimde yan yana, şeritler durumunda dikilerek teknenin direğine takılan, rüzgârın gücüyle teknenin yol almasını sağlayan kumaş.

2. ETKİNLİK

Metnin konusu olan ifadeyi işaretleyiniz.

Cevap:

() Rüzgârın hayatımızdaki önemi
() Doğa olayları
() Teknolojik ürünler
() Meraklı çocuklar

Rüzgârın Gücü Metni Cevapları Sayfa 119

3. ETKİNLİK

Aşağıdaki noktalı yerleri kutucuklarda verilen kelimelerden uygun olanlarla tamamlayınız.

pervane-ampul-yelken

Cevap:

Değirmenin pervanesini döndüren rüzgârdır.
Yelkeni şişirip hızlı ilerleten rüzgârın gücüdür.
Ampulü ışıl ışıl aydınlatan da rüzgârdır.

4. ETKİNLİK

Yazım yanlışları olan kelimeleri A torbasına, olmayanları B torbasına taşıyınız.

Cevap:

***Rüzgârın Gücü metni cevapları (Sayfa 115-116-117-118-119) hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilir, emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

4 Yorum

Yorum Yap