Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Pazar Günü Çalışanları – Deneme

İçinde “emek, çalışmak, alın teri, kazanç, ekmek, mutluluk ve huzur” kelimelerinin geçtiği kısa deneme örneği.

Pazar Günü Çalışanları - Deneme

Pazar Günü Çalışanları – Deneme

Geçen pazar günü biraz temiz hava almak için Emirgan Korusu’na gittim. İsteğim, kafamı biraz dağıtmak, pazar gününü sakin ve dingin geçirmekti. Pazar günlerini böyle geçirmekten çok hoşlanıyorum.

Hafta içi tüm vaktimi çalışmak için tükettiğimden dolayı pazar günü dinlenerek kendimi yeni haftaya hazırlıyorum. Bazı insanlar hafta sonlarında AVM gezip, partilere gidiyorlar. Ben hayatta öyle aktivitelere katılamam. Nasıl bu tarz şeylerden mutluluk duyuyorlar onu da anlamıyorum. Beni tanımlayacak bir kelime varsa o da sakinliktir. Neyse, Emirgan Korusu’na vardığımda orada çalışan işçiler vardı. Kimi çiçek ekmek için toprağı çapalıyor, kimi fideleri hazırlıyor, kimi çimleri biçiyor… Her biri bir görevi yerine getiriyor ve işlerini emek sarf ederek, özenle yapıyorlardı. Pek çok insanın dinlendiği günde biraz daha çok kazanç sağlamak için uğraşıyorlardı.

Tatilsiz çalıştıkları kaçıncı haftaydı kim bilir. Onları izledim bir süre, duygulandım, üzüldüm. Havanın soğukluğuna aldırmadan güler yüzleriyle çalışan ve alın teri dökerek para kazanan insanlar… Ne kadar saf, temiz ve huzurlu görünüyorlardı. Akşam evlerine ekmek götürdüklerinde mutluydular işte. Diğer yandan kendi çalışma arkadaşlarıma kaydı aklım. Yani ofis çalışanlarına; huysuz, kaprisli, somurtkan çoğu… Sıcak ofislerinde önlerinde diledikleri gibi içecekleri, yiyecekleri… Ama hiçbiri mutlu değil soğukta çalışan işçiler kadar. Belki hiçbirinin huzuru yok pazar günü çalışmak zorunda olanlar kadar.

Para kazanmak zor evet ama mutlu olmak ondan daha zor sanırım. Pazar günü çalışanları ile bizim ofis çalışanları arasında bir kıyaslama yaptım. Sanırım mutluluk ve huzur; emek ve alın teri ile doğru orantılı.

*** İçinde “emek, çalışmak, alın teri, kazanç, ekmek, mutluluk ve huzur” kelimelerinin geçtiği kısa deneme örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
unlike
1
clap
1
angry
0
happy
0
love
0
confused
0
sad

1 Yorum

Yorum Yap