Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Emeksiz Yemek Olmaz – Kompozisyon

“Emeksiz yemek olmaz” atasözünü açıklayan, emek vermenin değerini konu alan kompozisyon örneği.

Emeksiz Yemek Olmaz - Kompozisyon

Emeksiz Yemek Olmaz – Kompozisyon

Çalışmak, dünyanın en saygı duyulası işidir. İnsan bu dünyada çalıştığı ve ürettiği sürece var olabilecektir. İlk insanlardan bu yana çalışan ve üreten insanlar hem kendilerine faydalı olmuşlardır, hem de etraflarına… Üstelik çalışan ve üreten insanların hatıraları nesilden nesle anlatıla – anlatıla günümüze kadar gelmiştir. Oysa çalışmayan, tembellik eden ve üretmeyen insanların hatırlayanı hiçbir zaman olmamıştır. Ayrıca insanın ancak emek vererek bir şeyleri elde edebileceğine dikkat çeken atalarımız “ Emeksiz yemek olmaz ” demişlerdir.

Emek, dünyanın en kutsal değerleri arasındadır. Alın teri ile, emek sarf ederek yapılan her iş mutlaka başarıya ulaşacaktır. Bu başarının sonucu da hem maddi anlamda kazanç olarak elde edilecektir, hem de manevi olarak insan huzur bulacaktır. Çünkü; çalışmak, üretmek, kendisi başta olmak üzere ailesine ve insanlığa faydalı olmak insana mutluluk verir. Bu mutluluk aynı zamanda huzuru da peşinden getirir.

Görüldüğü gibi çalışmak insana sadece kazanç sağlamaz, aynı zamanda insanın mutlu ve huzurlu olmasını da sağlar. Kendimizden örnek verecek olursak; derslerimize çalışmamız hem yüksek notlar alarak okulda başarılı olmamızı sağlarken, hem de öğretmenlerimiz ve anne babamız tarafından takdir edilmemize yol açar. Sonuçta biz de hem derslerimizde başarılı olduğumuz için, hem de takdir edildiğimiz için mutlu ve huzurlu oluruz.

Emek vererek çalışan ve yaptığı iş her ne ise onu en iyi şekilde yapmaya çalışan kişinin alın terinin değeri ölçülemez. O alın terine biçilebilecek bir değer yoktur dünya üzerinde. Üstelik bu kişi emeğiyle kazandıkları sayesinde ailesinin de geçimini sağlamasına yardımcı olur. Atalarımızın “ Emeksiz yemek olmaz ” sözü, emek verilmeden hiçbir şey elde edilemeyeceğinin kanıtıdır.

“Emeksiz yemek olmaz” atasözünü açıklayan, emek vermenin değerini konu alan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
love
4
unlike
3
clap
1
confused
1
angry
0
happy
0
sad

5 Yorum

Yorum Yap