#EVDEKAL

#EVDEKAL

Kitapsız Yaşamak; Kör, Sağır, Dilsiz Yaşamaktır – Kompozsiyon

“Kitapsız yaşamak; kör, sağır, dilsiz yaşamaktır” sözünü açıklayan kompozisyon örneği.

Kitapsız Yaşamak; Kör, Sağır, Dilsiz Yaşamaktır - Kompozsiyon

Kitapsız Yaşamak; Kör, Sağır, Dilsiz Yaşamaktır – Kompozsiyon

İnsanoğlu sadece bedenden ibaret bir varlık değildir. Beden ve ruh birlikteliği insanı oluşturmakta ve adeta insanı insan yapmaktadır. Bu nedenle insanın bedeninin ihtiyaçları gibi, ruhunun ihtiyaçları da giderilmelidir. İnsan vücudunun suya ve besine ihtiyacı olduğu gibi, insan ruhunun da kitaplara ihtiyacı vardır. Bu nedenle kitapsız yaşamak; kör, sağır, dilsiz yaşamaktır sözünün doğruluğu tartışma götürmez.

Kitaplar, insanın beş duyu organı arasında yer alan görme, işitme ve konuşmaya aynı anda hitap edebilmektedir. Hatta insanın zihin dünyası ve düşünceleri de kitaplardan doğrudan etkilenmektedir. Her biri farklı bir bilgi hazinesi olan, insana farklı dünyalar açan kitaplar aynı zamanda farklı ortamların kapısı konumundadır. Kitaplar insanı bir anda bulunduğu yerden alır ve yeni dünyalara götürürler.

Hayatlarında kitap olmayan insanlar bu dünyalardan her zaman mahrum kalacaklardır. Kitap okuma alışkanlığı olmayan kişiler, adeta bazı duyu organlarını kullanamamaktadırlar. Bu kişiler her zaman çevrelerini eksik gözlemleyebileceklerdir. Bu nedenle hayatı anlamlandırmakta da zorluk yaşayacaklardır. Aynı zamanda kitap okumayan ya da az okuyan kişinin kelime dağarcığı dar olacağından, hayatı anlatmakta da güçlük çekecektir. Diğer insanlarla iletişim kurmakta zorlanacak, kendisini ifade ederken problem çekecektir.

Hayatı doyasıya yaşamak ve insan olduğunun farkına varmak isteyen kişinin hayatında kitaplar yer almalıdır. Kitapların duygularımızı besleyen şelaleler gibi olduğunu unutmamalıyız. Kitapsız yaşamak; kör, sağır, dilsiz yaşamaktır sözünü aklımızdan çıkarmamalı ve kitap okumayı ihmal etmemeliyiz. Ancak bu sayede algılarımız açılacak ve hayata dair düşüncelerimiz yerli yerine oturacaktır.

*** “Kitapsız yaşamak; kör, sağır, dilsiz yaşamaktır” sözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Diğer Kompozisyon Örnekleri İçin Tıklayın

18 Yorum

 • BİR AĞAÇ OLSAM

  Dallarımda kuşlar ötse
  Bülbüller yemişlerimi yese
  Yağmurlar köklerimi sulasa
  Nehir şırıl şırıl şırıldasa
  Yapraklarım rüzgarlarda nazlı nazlı sallansa
  Çocuklar gölgemde masal okusa
  Saklambaç oynarken arkama saklansa
  Dallarıma salıncak kurup sallansa
  Benimle eğlense
  Piknik yapsa.

 • Keşke herkes bir ağaç gibi masum olsa kalbi aynı bir ağaç gibi temiz olsa bir ağaç gibi güzel insan olsa güzel insan olsa keşke Herkes iyilik düşünse ne kadar güzel
  Bir dünya olurduk

  5\A

 • Kitaplar bize bilgi verir. Lâkin bir çok kişi kitap okumayı sevmez. Dillerimiz onların bize verdiği bilgilerden başka hangi bilgiyi verebilir. Kulaklarımız onların vermediği bilgiler dışında hangi bilgiyi duyabilir. Gözlerimiz onlardan başka hangi bilgiyi görebilir. Dolayısıyla kitapsız yaşamak;kör,sağır,dilsiz yaşamaktır…

 • BİR AĞAÇ OLSAM
  Kuşlar dallarıma yuva yapsa
  Yapraklarımda rüzgarlar
  Kuşlar dallarıma konsa
  insanlar meyvelerimden koparsa
  BİR AĞAÇ OLSAM
  kelebekler,arılar cevremde dollaşsa
  insanlar gölgemde kitap okusa
  yapraklarıma kar yağsa
  KEŞKE AĞAÇ OLSAM

  5.A İ.H.O SENA NUR DAŞDİKEN

 • Harika 1 şiir ağaçların gereksizce kesilip kağıt yapıldığı gerçeği beni üzüyor?

 • Bence çok uzun ama güzel bu arada kitabın serüveni harika kompozisyon u kim yazdıysa allah razı olsun ellerinizi dert görmesin

Yorum Yap