Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Para Akıllılara Hizmet Eder Akılsızlara Hükmeder – Kompozisyon

“Para akıllılara hizmet eder akılsızlara hükmeder” sözünü açıklayan kompozisyon örneği.

Para Akıllılara Hizmet Eder Akılsızlara Hükmeder - Kompozisyon

Para Akıllılara Hizmet Eder Akılsızlara Hükmeder – Kompozisyon

Para; herkesin peşinden koştuğu, hayatın devam etmesi için gereken en önemli araçlardandır. Ancak parayı araç olarak görmeyen, paranın amaç olduğunu düşünen insanlar da vardır. Bu bakış açısı genellikle sağlıklı durumlar doğurmaz.

İnsanın para hakkındaki düşüncesi, genel olarak hayatına yön verir. İnsanın çalışmaktaki amacı para kazanmak olabilir ancak, hayat gayesi para kazanmak olmamalıdır. Parayı amaç olarak gören insanların tutumunun yanlışlığı, kazanılan paranın insanın sağlığını yitirmesine neden olmasıyla anlaşılabilir.

İnsanın yaşamını sürdürebileceği kadar para kazanması yeterlidir. Buna rağmen daha çok kazanma hırsıyla hareket eden insan başta sağlığından olur. Kendisine zaman ayıramadığı için mutsuz olur. Çevresindekilere zaman ayıramadığı için de etrafında kimse kalmaz. Paralı ama sağlıksız ve mutsuz bir insan olmak herhalde akıllıca değildir.

Akıllı insanlar ise hayatlarını devam ettirebilecekleri ve mutlu bir hayat sürebilecekleri kadar para kazandıklarında bunu yeterli görürler. Bu sayede hem kendilerine hem de çevrelerindeki insanlara zaman ayırabilirler. Mutlu bir insan olarak yaşam sürerler.

Akıllı insan kazandığı parayı mutluluğu için harcar. Çünkü asıl amaç zengin olmak değil, mutlu olmaktır. Para kazanmayı tek amaç olarak gören insan ise, paraya ulaşmak için kendisi dahil herkesi mutsuz etmekten çekinmez. Ancak bu durum akıllıca bir davranış değildir ve kişi fark etmeden paranın yönetimi altına girmiş olur.

*** “Para akıllılara hizmet eder akılsızlara hükmeder” sözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
clap
3
unlike
1
happy
1
love
0
confused
0
sad
0
angry

3 Yorum

Yorum Yap