Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Ezop Kimdir? Ezop Masalları Hakkında Bilgi

Ezop kimdir? Önemi nedir? Ezop ve Ezop masalları hakkında araştırma yazısı.

Ezop Kimdir? Ezop Masalları Hakkında Bilgi

Ezop Kimdir? Ezop Masalları Hakkında Bilgi

Ezop, milattan önce 6. yüzyılda yaşadığı tahmin edilen Yunan masalcıdır. Kahramanları hayvanlar olan masallarıyla bilinmektedir.

Ezop’un bugünkü bilinen ünlü masallarını gerçekten onun yazdığına dair kesin bir kanıt yoktur. Milattan önce 4. yüzyılda Phaleros’lu Demetrios tarafından ona mal edilmiş masalların bir derlemesi hazırlanmıştır.

Ezop masalları fabl türündeki öykülerden oluşur. Bu öykülerde yaşama ilişkin öğütler veya dersler verir. Öykülerdeki kahramanlar hayvanlardır. Hayvanlar insanlar gibi konuşur, insanlar gibi hareket ederler. Öykü sonunda öykünün ana fikri okura öğüt olarak sunulur. Öykülerinde adalet, dostluk, doğruluk, bağışlamak, cömertlik, alçakgönüllülük, kanaat, sadakat, kendini bilme gibi değerle yüceltilir, zalimlik, düşmanlık, hainlik, kendini beğenmişlik, cimrilik, aç gözlülük, cahillik, kadir bilmezlik, yalancılık, bencillik gibi tutum ve davranışlar yerilir.

Masallarını insanlara hoşça vakit geçirtmek için anlattığı söylenir. “Tilki ile Üzümler”, “Çoban ile Kurt”, “Ağustos Böceği ile Karınca” ve “Karga ile Tilki” bu masalların en ünlüleridir.

Bu masallar daha sonra ünlü Fransız yazar Jean De La Fontaine’e esin kaynağı olmuştur.

İlgili İçerikler:

Jean De La Fontaine Kimdir?

*** Ezop konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
love
6
angry
3
confused
3
unlike
1
clap
1
sad
0
happy

15 Yorum

Yorum Yap