Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Hulusi Behçet Kimdir?

Hulusi Behçet kimdir? Önemi, hayatı ve eserleri konularına değinen Hulusi Behçet hakkında araştırma yazısı.

Hulusi Behçet Kimdir?

Hulusi Behçet Kimdir?

Hulusi Behçet, 20 Şubat 1889 tarihinde İstanbul’da doğmuş, 8 Mart 1948 yılında yine İstanbul’da vefat etmiştir. Dermatoloji uzmanı ve bilim insanıdır. Bir kan damarı hastalığı olan Behçet hastalığını tarif eden ilk bilim insanı olmasıyla tanınır.

Tıp öğrenimini 1910 senesinde tamamlamış ve 1914 Temmuz’una kadar Gülhane Dermatoloji Kliniğinde asistan olarak çalışmıştır. 1914 yılında Kırklareli Askeri Hastanesi’nde başhekim olarak göreve başlamıştır. 1918 yılına kadar da Edirne Askeri Hastanesinde dermatoloji uzmanı olarak çalışmış daha sonra Budapeşte’de, Berlin’de Charité Hastanesinde çalışmış ve 1919’da Türkiye’ye dönmüştür.

Hulusi Behçet 1933’de İstanbul Tıp Fakültesi Deri Hastalıkları ve Frengi Kliniği’ni kurmuştur. Yine bu tarihte profesör olmuştur. 1939 yılında ise ordinaryus profesör olmuştur.

şark çıbanı, arpa uyuzu, ham incir dermatidi ve mantar hastalıkları  gibi çeşitli dermatoloji konularında çalışmalar yapmıştır. Bu konularda pek çok makale yayınlamıştır.

1938’de bir dergide yeni bir kan damarı hastalığının tarifini yapar. Uzun yıllar bilim insanlarında bazıları bu hastalığı kabul etmese de 1947’de Zürih Tıp Fakültesinden Prof. Mischner’in Uluslararası Cenevre Tıp Kongresinde yaptığı bir öneriyle hastalığın “Morbus Behçet” olarak adlandırır. Böylece bu yeni hastalığın adı Behçet Hastalığı olarak adlandırılmaya başlanır.

Yaşamı boyunca 196 kalıcı eser bırakmıştır. Bunlardan en önemlileri olarak “Frengi Dersleri”(1936) ve “Klinik ve Pratikte Frengi Teşhisi ve Benzeri Deri Hastalıkları”(1940) adlı iki eseridir.

*** Hulusi Behçet hakkında araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
53
clap
18
angry
13
unlike
8
love
6
sad
5
confused
4
happy

51 Yorum

Yorum Yap