Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Kurtuluş Savaşı’nda Türk Kadını – Konuşma

Kurtuluş Savaşı’nda Türk kadınının fedakârlıklarını ve sorumluluklarını anlatan bir konuşma örneği.

Kurtuluş Savaşı’nda Türk Kadını - Konuşma

Kurtuluş Savaşı’nda Türk Kadını – Konuşma

Sevgili arkadaşlar.

Türk milletinin Milli Mücadele döneminde, hangi zorlu şartlar altında mücadele ettiklerini, nasıl destansı kahramanlıklara imza atıp şanlı zaferler kazandığını hepimiz biliyoruz.

Milli Mücadele’nin zorlu şartlarında Türk kadınları da erkeklerden geri kalmamış; ruhlarının derinliklerinden gelen vatan, millet, hürriyet aşkıyla düşmanla mücadele etmişlerdir. Bu mücadele,  azim ve fedakarlıklarla donanmış, belki de bütün dünyada benzeri görülmemiş, altından mürekkeple yazılmış bir kadın destanı gibidir.

Kurtuluş Savaşı’nda Türk kadını büyük fedakarlıklar göstermiştir. Vatan sevgileri ağır basmış, kocalarına, çocuklarına olan sevgilerini kalplerine gömüp onları cepheye göndermiştir. Onların vatan için can vermelerine razı olmuştur. Yeri gelmiş cephe gerisinde yaralar sarmış, yeri gelmiş yeni doğmuş bebeklerini sırtlarına bağlayıp kucaklarında taşıdıkları mermileri cephelere ulaştırmışlardır.

Cephede elinde silahla savaşanlardan cephe gerisinde askerlerimize mermi taşıyanlara, halkımızı millî mücadeleye ikna edenlerden ev ev dolaşıp askerimize kıyafet, çorap toplayanlara Türk kadınları, kurtuluş destanımızda hiç de hafife alınmayacak büyük işler yapmıştır.

Fedakarlıklarının zirvesinde, sorumluluklarının kutsallığında mücadeleden geri durmayan Türk kadını, söz konusu vatan olduğunda Türk’ü kadın erkek olarak ayırmanın ne kadar yanlış olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

İlgili İçerikler:

Milli Mücadele’nin Kadın Kahramanları

*** Kurtuluş Savaşı’nda Türk kadınının fedakârlıklarını ve sorumluluklarını anlatan konuşma örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
44
love
30
clap
18
unlike
14
angry
8
sad
6
happy
6
confused

79 Yorum

Yorum Yap