Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Mustafa Kemal Atatürk ve Çanakkale – Konuşma

Mustafa Kemal Atatürk ve Çanakkale konulu bir konuşma örneği.

Mustafa Kemal Atatürk ve Çanakkale - Konuşma

Mustafa Kemal Atatürk ve Çanakkale – Konuşma

Sevgili Arkadaşlar.

Çanakkale Savaşı, Birinci Dünya Savaşı’nın en önemli cephelerinden biri olan Çanakkale Cephesi’nde meydana gelen tarihi önemi ve değeri olan bir olaydır. 1915 ile 1916 yılları arasında yaşanan Çanakkale Savaşı; Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında yaşanmıştır. Gelibolu Yarımadası’nın hemen her noktasında izleri hala görülebilen Çanakkale Savaşı ve Çanakkale Savaşı’nda Mustafa Kemal Atatürk liderliği tarihi bir destan niteliğindedir.

Çanakkale Savaşı çok kanlı çarpışmalara sahne olmuştur. Öyle ki; 1 yıllık zaman diliminde her iki taraf da 250’şer bin civarında askerini kaybetmiştir. Çanakkale Savaşı bu özelliği ile de tarihin gördüğü en kanlı savaşlardan biri konumundadır.

Çanakkale Savaşı’nın sonucu net şekilde Osmanlı Devleti galibiyetidir. Hem deniz savaşında, hem de kara savaşında Osmanlı Devleti Çanakkale Cephesini kazanmıştır. İtilaf Devletleri askerlerini ve donanmalarını geri çekerek bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştır.

Çanakkale Savaşı esnasında Mustafa Kemal Atatürk orduda yarbay rütbesinde görev yapan bir subaydı. 19 Şubat ve 25 Şubat tarihlerinde düşman çıkarma yapmaya çalışırken Osmanlı Ordusu çok kayıp vermiş ve alınan karar neticesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün komutanı olduğu 19. İhtiyat Tümeni 25 Şubat 1915 günü Ecebat Bölgesi’nde cepheye gönderilmiştir. Birliği ile birlikte cepheye ulaşan Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale Savaşı’nın seyrini değiştirecek kahramanlıklar göstermiştir. Düşmanla çarpışma hazırlığında iken askerlerine ““Ben size savaşmayı emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum.” diyerek büyük zaferlerin fitilini ateşlemiştir.

Mustafa Kemal, yaklaşık 1 yıl süren Çanakkale Savaşı’nın hemen her anında aktif olarak yer almış ve üstün başarılar sergilemiştir. Savaşın başında yarbay rütbesinde olan Mustafa Kemal Atatürk gösterdiği üstün başarılar neticesinde Çanakkale Savaşı sona erdiğinde Kurmay Albaylık rütbesine erişmiştir.

Görüldüğü üzere Türk milleti, azmi ve vatan sevgisi büyük bir lider önderliğinde birleştiğinde her türlü zorluğu aşmakta, destanlar yazmaktadır. Bu gururu bizlere yaşattıkları için büyük önder Atatürk’ü ve nice kahramanlıklara imza atan atalarımızı saygıyla anıyorum.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

*** Mustafa Kemal Atatürk ve Çanakkale konulu bir konuşma örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
clap
3
love
3
angry
0
happy
0
confused
0
sad
0
unlike

71 Yorum

Yorum Yap