Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Bayrak Bir Milletin Özgürlük Alametidir – Konuşma

“Bayrak bir milletin özgürlük alametidir. Düşmanının da olsa hürmet lazımdır.” (Mustafa Kemal ATATÜRK) sözünden anladıklarımızı ifade eden, bayrağın bir millet için önemi hakkında konuşma örneği.

Bayrak Bir Milletin Özgürlük Alametidir - Konuşma

Bayrak Bir Milletin Özgürlük Alametidir – Konuşma

BAYRAĞIN BİR MİLLET İÇİN ÖNEMİ

Değerli arkadaşlar.

Bir milletin, belli bir topluluğun veya bir kuruluşun simgesi olarak kullanılan, renk ve biçimle özelleştirilmiş, genellikle dikdörtgen biçiminde kumaşa bayrak deniz. Bayrağı renkli bir kumaş parçası olarak tanımlamak yanlıştır. Çünkü bayrak, bir ülkenin özgürlük simgesidir. Bir ülkenin direklerinde kendi bayrağı dalgalanıyorsa, o ülkede bulunan insanlar özgür demektir.

Atatürk, “Bayrak bir milletin özgürlük alâmetidir. Düşmanın da olsa hürmet lâzımdır” sözleri ile bayrağın kutsallığıyla beraber özgürlüğün değerini de dile getirmiştir. Bunun en anlamlı örneğini İzmir’deki davranışı ile göstermiştir. Bakın Atatürk, bayrağın kutsallığına verdiği önemi nasıl göstermiş:

Atatürk, İzmir’in kurtuluşundan sonra geldiği İzmir’de önüne bir yol halısı gibi serilen Yunan bayrağını görünce sebebini sormuş; kendisini karşılayanlardan birinin “Yunan bayrağı paşam! Yunan Kralı Konstantin buraya ilk girdiğinde Türk bayrağını çiğneyerek geçmişti.” cevabını vermesi üzerine “Hata etmiş! Ben bu hatayı tekrar edemem. Bayrak, milletlerin şerefidir. Ne olursa olsun yere serilemez ve çiğnenemez.” diyerek Yunan bayrağının yerden kaldırılmasını emretmiştir.

Görüyorsunuz ki Atatürk, özgürlüğümüz için mücadele etmesinin yanı sıra aynı zamanda milletlerin özgürlüğüne de saygı gösteren bir liderdi. Bayrak demek özgürlük demektir. Düşmanımız da olsa bir insanın özgür olarak yaşamasına saygı duymalı, kutsal değerlerine saygısızlık etmeyi aklımızın ucundan bile geçirmemeliyiz.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

*** Bayrak Bir Milletin Özgürlük Alametidir  konulu konuşma örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
51
clap
17
love
13
unlike
7
angry
4
happy
4
confused
4
sad

48 Yorum

Yorum Yap