Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Milli Mücadele ve Kahramanlık – Bilgilendirici Metin

“Kahramanı olmayan bir milletin geleceği de olamaz.” sözünden hareketle Millî Mücadele ve kahramanlıkla ilgili bilgilendirici bir metin örneği.

Milli Mücadele ve Kahramanlık - Bilgilendirici Metin

Milli Mücadele ve Kahramanlık – Bilgilendirici Metin

MİLLİ MÜCADELE VE KAHRAMANLIK

Milli mücadele, bir diğer adıyla Kurtuluş Savaşı ülkemizin özgürlük ve bağımsızlık mücadelesidir. 1919 yılında Osmanlı Devleti’nin de içerisinde bulunduğu İttifak Devletleri 1. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrıldı. Bunun üzerine İtilaf Devletleri Osmanlı Devleti topraklarını işgal etmeye başladı. Bu duruma tepki gösteren Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde toplanarak Kurtuluş Savaşı’na giriştiler. İşte ülkemizin kurtuluşu bu milli mücadelemiz sayesinde gerçekleşmiştir.

Bu mücadelenin kazanılmasında gencinden yaşlısına, kadınından çocuğunu tüm Türk halkının payı vardır. Hepsi birer kahramandır. Öyle ki yokluk içinde bu mücadeleyi sürdürmüşler, büyük bir cesaret ve fedakarlık örneği göstererek, canlarını hiç düşünmeden vatan için vermişlerdir.

Sütçü İmam düşmana ilk kurşunu sıkarak mücadelemizi başlatmıştır. Yörük Ali Efe akıllıca ve cesaret ile davranıldığında düşmanın kolayca alt edebileceğini herkese gösterip, halka ümit vermiştir. Tayyar Rahime, Gördesli Makbule ve daha nice kadınımız savaşın sadece erkeklerin savaşı olmadığını, herkesin bu mücadelede yer alması gerektiğini ispatlamıştır. Çocuklarımızdan Çuhadar Ali, Bombacı Ahmet, Şekerci Ökkeş… Vatanı sevmenin yaşı yoktur deyip ufacık yürekleri ile tüm dünyaya meydan okumuşlardır.

İşte bugün Türkiye Cumhuriyeti, yani geleceğimiz, bu kahramanların canları ile inşa edilmiştir. Marya Monnes “Kahramanı olmayan bir milletin geleceği de olamaz.” demiş. Türk milletinin kahramanları ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti, bu sözün ispatıdır.

*** Millî Mücadele ve kahramanlıkla ilgili bilgilendirici bir metin örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Diğer Kompozisyon Örnekleri İçin Tıklayın

28 Yorum

Yorum Yap