Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Milli Kültürün Yaygınlaşmasında Bize Düşen Görevler – Hikaye

Milli kültürün yaygınlaşmasında bize düşen görevler ile ilgili hikaye örneği.

Milli Kültürün Yaygınlaşmasında Bize Düşen Görevler - Hikaye

Milli Kültürün Yaygınlaşmasında Bize Düşen Görevler – Hikaye

MİLLİ KÜLTÜR ELÇİLERİ EMRE İLE CEMRE

Aynı sınıfa giden iki yakın arkadaştan birisinin adı Emre, diğerinin adı ise Cemre’ymiş. Emre ile Cemre, okuldan çıktıklarında da üyesi oldukları kütüphaneye uzun yıllar birlikte gitmişler. İki arkadaşın gittikleri kütüphane, İngiltere’de bir kütüphane ile kardeşlik anlaşması gerçekleştirince, Cemre ile Emre de İngiltere’den mektup arkadaşı edinmişler. Cemre ile Emre bu mektup arkadaşlığı sayesinde milli kültürün yaygınlaşmasında pek çok katkı sunmuşlar.

Emre ile Cemre’nin İngiltere’deki kütüphaneden edindiği mektup arkadaşları ile mektuplaşmaları aylarca sürmüş. Sonrasında teknolojinin imkanlarından da yararlanan arkadaşlar, telefon ve internet üzerinden de arkadaşlıklarını devam ettirmişler. Tabii bu iletişim de Emre ile Cemre’nin okullarında öğrendikleri İngilizce çok etkili olmuş. Emre ile Cemre İngiltere’deki arkadaşları ile konuştukları süre boyunca, İngiliz arkadaşlarına Türkçe öğretmeyi de başarmışlar. Bu sayede iki arkadaş başta güzel Türkçemizi öğreterek adeta milli kültür elçimiz olmuşlar.

Cemre’nin Arkadaşı Chris Türkiye’ye Geliyor

Her geçen gün İngiltere’deki arkadaşı ile dostluğunu ilerleten Cemre, İngiltere’deki arkadaşı Chris’i Türkiye’ye davet etmeye karar vermiş. Ülkemize yaz tatilini geçirmek üzere gelen Chris, Cemre’yi ve ailesini yakından tanıma fırsatı yakalamış. Bu sayede Türk yemeklerini, Türk örf ve adetlerini de görmüş. Cemre ve ailesi tarafından ülkemizin güzel bölgeleri gezdirilen Chris, adeta Türkiye’ye aşık olmuş. Hem ülkemizin doğası, hem de tarihi güzellikleri adeta Chris’in aklını başından almış.

Cemre’nin babası hobi olarak Ebru sanatı ve çömlekçilik ile ilgilenirmiş. Bu şekilde ürettiği ebru tablolarından ve ürettiği çömleklerden Chris’e hediye etmiş. Ayrıca ailesine ve İngiltere’deki arkadaşlarına da hediye etmesi için ufak ebru tabloları ile minik çömlekleri de Chris’e teslim etmiş. Chris tüm bunlar karşısında hayretini ve mutluluğunu gizleyememiş.  İnsanımızın aile ve kültür yapısı başta olmak üzere, ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerinden de etkilenen Chris, tatil dönüşünde ailesine ve bütün çevresine ülkemizdeki güzellikleri anlatmış. Türk misafirperverliğini ömrü boyunca unutmayacağına emin olan Chris, kendisine teslim edilen hediyeleri de ailesine ve arkadaşlarına armağan etmiş.

Kültür Elçimiz Emre İngiltere’de

Emre ise arkadaşı Loyd’un daveti ile İngiltere’nin başkenti Londra’ya yaz tatilini geçirmek üzere gitmiş. Bu tatile giderken arkadaşına hediye etmek üzere ülkemizin dünyaca ünlü İznik Çinilerinden götürmüş. Ayrıca arkadaşının ailesine hediye etmek üzere de Türk Lokumu ve havlusunu da beraberinde götürmüş. Kendilerine gelen pek çok hediye karşısında çok sevinen İngiliz aile, Emre’yi hemen benimsemiş. Emre’nin efendiliğinden ve sıcakkanlılığından çok etkilenen Loyd’un ailesi, hediyeler için Emre’nin ailesini arayarak teşekkür etmiş.

İngiltere’ye giderken ülkemizi tanıtan minyatürlerden de yanına alan Emre, bu minyatürleri tatili boyunca Loyd’un kendisi ile tanıştırdığı herkese armağan etmiş. Kimisine Sultan Ahmet Camii’nin minyatürünü, kimisine ise Peri Bacaları’nın minyatürünü hediye eden Emre, ülkemizin hemen her bölgesinden bir yerin tanıtımını yapma imkanını ve Türk insanının sıcakkanlılığını gösterme olanağını yakalamış.

Küçük yaşlardan bu yana saz çalan Emre, İngiltere’ye giderken yanında sazını da götürmüş. Sazı gören Loyd ve ailesi Emre’den bu müzik aletini çalmasını istemişler. Emre’de ülkemizin güzide türkülerinden çalıp söylemiş. Hayatlarında ilk kez gördükleri sazdan çok etkilenen Loyd ve ailesi, dinledikleri türkülerden ise adeta büyülenmişler. Yaz tatili sona erip de Emre ülkemize geri döndüğünde, Emre’nin bıraktığı etkiyle Loyd ve ailesi Türk Kültürü’ne aşık bir aile haline gelmiş.

Emre ile Cemre’nin kütüphanede başlayan maceraları, büyük bir kültür köprüsü halini almış. Ailelerin de dahil olduğu süreç, uzun yıllar boyunca genişleyerek ve sağlamlaşarak devam etmiş. Cemre ile Emre, Türkiye’nin milli kültür elçileri seçilmiş ve devlet üstün hizmet madalyası almaya hak kazanmışlar…

*** Milli kültürün yaygınlaşmasında bize düşen görevler ile ilgili hikaye örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
clap
2
sad
1
confused
0
happy
0
love
0
unlike
0
angry

Yorum Yap