Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir Sözünün Açıklaması – Kompozisyon

Atatürk’ün “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” sözünün açıklamasını içeren kompozisyon örneği.

Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir Sözünün Açıklaması - Kompozisyon

Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir Sözünün Açıklaması – Kompozisyon

HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR

Uzun bir yolculuk olan hayatta her insan bir yol göstericiye ihtiyaç duyar. Bu yol göstericinin doğru olması ve insanın o yol göstericiye göre hayatını düzenleyip, ona göre yol alması kendisini pek çok hatadan kurtaracaktır. İnsanların kendilerine hayat yolunda hangi yol göstericiyi seçmeleri gerektiğini ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” sözüyle ortaya koymuştur.

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir sözündeki “mürşit” kelimesinin Türkçe karşılığı “yol gösteren” anlamındadır. Atatürk bu sözüyle herkesin kendisine yol gösterici olarak ilimi ve bilimi alması gerektiğini ifade etmektedir. Çünkü bilim, her zaman kesin olan doğruları ortaya koymaktadır. Doğru olanı yol gösterici olarak almak, kişinin her zaman doğru ve güzel hareketlerde bulunmasını sağlayacaktır.

Ömür boyunca pek çok olay ile karşılaşacak olan insanoğlu, bu olaylar karşısındaki tavrını belirlemek için kendisine bir dayanak noktası bulmalıdır. Bu dayanak noktasının olumlu olması, kişinin tavrı ve davranışlarının da her zaman doğru olmasını sağlayacaktır. Ayrıca hayata, insana ve dünyaya karşı da araştırmalarını sürdüren insanoğlunun bu araştırmalarını da sağlam bir dayanak noktasından başlayarak yapması gerekir. Araştırmaları boyunca da kendisine tarafsız ve doğruyu gösteren bir yol gösterici bulmalıdır. İnsanın hem kendisini, hem de çevresini anlamasını sağlayacak bu yol gösterici ancak ilim ve bilim olursa kişi doğru yolda ilerliyor demektir.

Dönem-dönem değişebilen doğrular yerine, her zaman kesin olan doğruları yol gösterici olarak almak insanın hiçbir zaman doğru yoldan sapmamasını sağlar. Çünkü bilim 2+2’nin 4 ettiğini ispatlamıştır ve bu doğru hiçbir zaman değişmez. Bilimi yol gösterici olarak almak da bize her zaman fayda sağlar.

*** Atatürk’ün “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” sözünün açıklamasını içeren kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
27
clap
11
angry
5
love
5
unlike
3
confused
2
happy
2
sad

Yorum Yap