Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Küresel Isınma ile İlgili Bilgiler

Küresel ısınma nedir? Nedenleri ve sonuçları nelerdir? Nasıl engellenir? Küresel ısınma ile ilgili bir araştırma yazısı.

Küresel Isınma ile İlgili Bilgiler

Küresel Isınma ile İlgili Bilgiler

Doğa olayları sonucu ve insanlar tarafından salınan gazların, dünya yüzeyinden güneş ışınlarını tutması sonucunda ortalama sıcaklıkların artışına, küresel ısınma denir.

Dünya, üzerine düşen güneş ışınları ile değil, bu ışınların dünya üzerine düşüp yansımasından dolayı ısınır. Yansıyan ışınlar atmosferdeki karbondioksit, metan ve su buharı gazları tarafından tutulur. Sera etkisi adı verilen bu olay sonucunda dünya ısınır.

Bu gazların atmosferde yoğun olarak bulunması, dünyanın sıcaklığının artmasına neden olur. Böylece küresel ısınma tehlikesiyle karşı karşıya kalırız.

Küresel Isınmanın Nedenleri Nelerdir?

Dünyamızın nüfusu gün geçtikçe artıyor. Sanayimiz gelişiyor. Bunlara bağlı olarak enerji tüketimi de artıyor. Daha fazla enerji üretmek için de fosil yakıtlar kullanıyoruz. Bu fosil yakıtların meydana getirdiği gazlar atmosferimizde birikiyor.

Karbondioksit, küresel ısınmaya etki eden en önemli sera gazıdır. Bu gaz, araç egzozlarından, ısınma amaçlı yakılan yakıtlardan, fabrika bacalarından atmosfere salınmaktadır.

Yoğun olarak salınan bu gazla atmosferimizde birikiyor ve güneş ışınlarının yansıyıp gitmesine engel olup, dünyamızın ısınmasına neden oluyor.

Küresel Isınmanın Sonuçları Nelerdir?

Küresel ısınma sonucunda dünyamızdaki buzullar erir. Buzulların erimesi, denizlerin kabarmasına, su baskınlarına neden olur.

Yağmur yağışında artış meydana gelir. Bu da su baskınlarına neden olur. Fırtına ve sel gibi doğa olaylarının verdiği hasarlar çoğalır.

Buzulların erimesinin yanı sıra, buharlaşma miktarı da artar. Bu da kuraklık ve çölleşmeye neden olur.

Aşırı ısınma zirai faaliyetleri de etkiler. Isınma nedeniyle ziraat ürünlerinin yetiştirilmesi zorlaşır, bu ürünlerde azalış meydana gelir, yiyecek sıkıntısı baş gösterir.

Küresel ısınma sağlığımızı da etkiler. Bitkilerin polen dönemi küresel ısınma nedeniyle uzamaktadır. Bu da polen alerjisi olan insanları etkilemektedir.

Küresel Isınma Nasıl Engellenir?

Sera etkisine neden olan gazların salınmasını, günlük hayatımızda uygulayabileceğimiz bazı önlemler ile azaltabiliriz.

  • Isınma amaçlı yakıt olarak kömür yerine doğal gaz tercih edebiliriz.
  • Evlerimizi izole ederek ısı tasarrufu yapabiliriz. Böylece ısınma için daha az yakıt kullanırız.
  • Evlerimizde normal ampuller yerine led ampuller kullanarak enerji tüketimini azaltabiliriz.
  • Kısa mesafeler için yürüme, bisiklete binme, toplu taşıma araçları kullanma gibi yöntemlere başvurarak, araçlardan daha az egzoz gazı salınmasını sağlayabiliriz.
  • Karbondioksit miktarını azaltmak için daha fazla ağaç dikmeliyiz. Kişisel olarak her yıl en az bir ağaç dikebiliriz.
  • Evlerimizdeki sıcak su ihtiyacımız için güneş panelleri kullanabiliriz.

Yararlanılan Kaynak:

Wikipedia

*** Küresel Isınma ile İlgili Bilgiler konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
clap
5
love
5
angry
3
unlike
2
sad
0
happy
0
confused

25 Yorum

Yorum Yap