Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Antarktika Kıtası Hakkında Bilgi

Antarktika kıtası nerededir, ne zaman ve kim tarafından keşfedilmiştir, büyüklüğü ne kadardır, iklim özellikleri nelerdir? Antarktika Kıtası hakkında bir araştırma yazısı.

Antarktika Kıtası Hakkında Bilgi

Antarktika Kıtası Hakkında Bilgi

Antarktika, 1840 yılında Charles Wilkes tarafından keşfedilen, dünyada üzerinde ülke bulunmayan tek ve en kurak kıta olma özelliğini taşır. Antarktika’nın üzerinde ortalama 2000 m kalınlığında büyük bir buz katmanı bulunur. Kutup noktasındaki buzun kalınlığı 4335 metreyi bulur. Kıtadaki tüm buz kütlesi 24 milyon kilo metre küptür. Bu yönüyle yeryüzündeki tüm buzulların %92’sini oluşturur.

Antarktika Kıtası Nerededir?

Antarktika kıtası Güney Yarım Kürede’de bulunur. Güney Kutbu’nu da içine alan bir kıtadır.  Afrika ve Okyanusya’nın güneyindedir. Dünya haritasına baktığımızda haritanın en alt kısmında bu kıtayı görebiliriz.

Antarktika Kıtası Ne Zaman ve Kim Tarafından Keşfedilmiştir?

Antarktika 1840 yılında, Amerikalı deniz subayı Charles Wilkes tarafından keşfedilmiştir.

Antarktika Kıtası’nın Büyüklüğü Ne Kadardır?

Antarktika’nın yüz ölçümü 14 milyon kilo metre karedir. Bu yönüyle Asya, Afrika, Kuzey Amerika ve Güney Amerika’dan sonra beşinci büyük kıtadır.

Antarktika’nın en yüksek noktası 4892 metreyle Vinson Dağı’dır.

Antarktika’nın İklim Özellikleri Nelerdir?

Antarktika, dünyanın en soğuk kıtasıdır. En düşük sıcaklığı -90, en yüksek sıcaklığı ise -12 derece olarak ölçülmüştür.

Antarktika dünyanın en kurak kıtasıdır. Bazı bölgeleri 2 milyon yıldır yağmur yüzü görmemiştir.

Antarktika’da Hangi Ülkeler Bulunur?

Bu kıtanın sahip olduğu iklim koşulları nedeniyle üzerinde yerleşim bölgesi kurulmamıştır. Antarktika’da ülke yoktur. Bu yönüyle dünyada ülkesi olmayan tek kıtadır.

Kıtada bazı ülkelerin araştırma istasyonları bulunmaktadır. Bu istasyonlarda çalışan kişilerin sayısı mevsimlere göre 1000-5000 olarak değişmektedir.

Antarktika’da Hangi Canlılar Yaşar

Bu kıtada iklim şartları nedeniyle hiçbir bitki türü bulunmaz.

Kıtanın kıyılarında ve açık denizlerinde Penguenler, martılar, kuşlar, foklar, kalamarlar ve balinalar yaşar. Kıtada 35 penguen türü, 200 balık türü, 12 balina, onlarca farklı kuş türü yaşamaktadır.

Sanılanın aksine penguenler sadece Antarktika’da yaşarlar, Kuzey Kutbu’nda penguen yoktur. Yine sanılanın aksine kutup ayıları Antarktika’da yaşamazlar. Antarktika’da kutup ayısı yoktur.

*** Antarktika Kıtası Hakkında Bilgi konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
love
1
clap
1
unlike
1
angry
0
happy
0
confused
0
sad

12 Yorum

Yorum Yap