Araştırma Konuları

Köy Odaları Hakkında Bilgi

Kö Odaları Hakkında Bilgi

Kö Odaları Hakkında Bilgi

Köye gelen misafirleri ağırlamak ya da köylülerin toplanıp sohbet ettikleri, özel günlerde eğlendikleri, köy ile ilgili bazı konuların konuşulup tartıştığı, köyün ortak malı kabul edilen köy içindeki yapılara “köy odası” denir. Köy odaları, Türklerin misafirperverliğini ve birlik, beraberlik değerlerini gösteren, Türk kültürünün önemli kaynaklarındandır.

Her köyde mutlaka en az bir köy odası bulunur. Bu odalarda köye gelen konuklar ağırlanır. Köylüler bu konuklara ikramda bulunurlar, rahat etmeleri için ellerinden geleni yaparlar. Odalarda yorgan, yastık, soba, çay takımı gibi bir insanın ihtiyaç duyabileceği her şey hazır bulunur. Konuklar, bu odaları kendi evleri gibi kullanabilirler, orada yer içerler, orada istirahat ederler ve hiç bir ücret ödemezler.

Köy odaları misafir ağırlamak dışında köylülerin toplandığı bir yer olarak da işlev görür. Köylüler, köy ile ilgili bazı sorunları burada toplanıp çözüme kavuştururlar. Düğün, nişan, bayram gibi özel günlerde de köylüler burada toplanıp sohbet eder, gülüp eğlenirler. Köylülerin sosyal yaşantılarının en etkin olduğu yerler buralarıdır.

Günümüzde köyden şehre göçün hızlanması ve ulaşım imkanlarının kolaylaşması nedeniyle, köy odaları eski önemini yitirmiş bulunmaktadır. Bazı köyler hala köy odalarına gereken önemi verse de genel olarak köy odası kültürü zaman geçtikçe yok olmaktadır.