Kırkpınar Hakkında Bilgi


Kırkpınar Hakkında Bilgi, Kırkpınar yağlı güreşleri, yağlu güreşlerin öğeleri konulu bir araştırma yazısını içerikte bulabilirsiniz.


Kırkpınar Hakkında Bilgi

Kırkpınar Hakkında Bilgi


Geleneksel Türk sporları arasında ön sırada olan güreşin, pehlivanların yağa bulanarak yaptıkları haline yağlı güreş denir. Bu spor için müsabakalar düzenlenir. Bunlardan en ünlüsü ve gelenekselleşmiş olan müsabaka ise Kırkpınar Yağlı Güreşleri’dir.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri, her sene haziran ayı sonu ile temmuz ayı başında Edirne’de Sarayiçi denilen yörede yapılır. Güreşlerin yapıldığı alana er meydanı denir. Müsabakalar üç gün sürer. Bu sürede Türkiye’nin dört bir yanından gelen pehlivanlar güreşir. Üçüncü günün sonunda her kategorinin birinci, ikinci ve üçüncüleri belirlenir. Bunlardan en önemlisi başpehlivandır.  Kazananlara bazı ödüller verilir. Güreşler esnasında aynı zamanda Kırkpınar Festivali düzenlenir. Bu festivalde çeşitli etkinlikler düzenlenerek halkın eğlenmesi sağlanır.

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin Öğeleri

Kıspet: Güreşen pehlivanların giydikleri, deriden yapılan, belden dizlere kadar olan giysidir.

Zembil: Kıspetlerin taşındığı sazdan yapılan torbanın adıdır. Güreşi bırakan pehlivan, zembilini duvara asar. Böylece o pehlivanın güreşi bıraktığı anlaşılır.

Yağ: Pehlivanlar güreşirken birbirlerini kavramaları zor olsun diye vücutlarını er meydanına konan kazanlardaki yağlarla yağlarlar. Meydanda yağcılar dolaşır. Güreşçiler istediği zaman yağlanabilirler.

Davul ve Zurna: Güreşler esnasında davul ve zurna ile Kırkpınar’a has bir müzik çalar. Güreşin gidişatına göre müziğin ritmi ayarlanır.

Peşrev: Güreşin başlangıcını ilan eden, pehlivanların ahenkli ve mevzulu bir şekilde ısınma hareketleri yaptığı bölümdür. Pehlivanlar bu kısımda ısınma hareketleri yaparlar. Seyircileri selamladıktan sonra “Haydi bre!” diye nara atarak güreşe başlarlar.

Cazgır: Güreşecek tüm pehlivanları türlü söz oyunlarıyla, ahenk ve ustalıkla seyircilere tanıtan kişidir.

Güreş Ağası: Müsabakaların kurallara uygun yapılmasını sağlayan tecrübeli kişilerdir. Günümüzde ise bu işi hakem heyetleri yapmaktadır.

Kırkpınar Ağası: Güreşleri düzenleyen, yarışmacıları çağırıp onları ağırlayan, misafirlere yemek ve yatacak yer veren, ödülleri karşılayan kişidir. Günümüzde ise bu masraflar belediyecilerce karşılanmaktadır.

Altın Kemer: Müsabakalr sonunda galip gelip başpehlivan olan kişiye verilen ödüldür. Kırkpınar’ın en büyük ödülüdür.


Kırkpınar Hakkında Bilgi konulu araştırma yazısını beğendiyseniz, aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak konudan diğer arkadaşlarınızın da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.


Diğer Araştırma Konuları İçin Tıklayınız