Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Çevremizdeki Canlılara Karşı Nasıl Davranmalıyız? – Konuşma

Çevremizdeki canlılara karşı nasıl davranmalıyız konulu konuşma örneği.

Çevremizdeki Canlılara Karşı Nasıl Davranmalıyız? - Konuşma

Çevremizdeki Canlılara Karşı Nasıl Davranmalıyız? – Konuşma

Sevgili arkadaşlar;

Bu dünya, sadece biz insanların yaşaması için yaratılmamıştır. Bu dünyada biz insanların yaşam hakkı olduğu kadar, diğer canlıların da yaşam hakları vardır. Çevremizdeki canlılar da bu dünyanın nimetlerinden faydalanabilmeli, rahat bir yaşam sürebilmeli, huzur ve güven içerisinde yaşayabilmelidir. Bize düşen ise; çevremizdeki canlılara iyi davranmak, onların doğal ortamlarını bozmamak ve elimizden geldiğince çevremizdeki canlıların yaşam koşullarını iyileştirmeye çalışmaktır.

Çevremizdeki canlılara nasıl davranmamız gerektiği ile ilgili düşüncelerimi detaylandırmadan önce şunu belirtmemde yarar var. “Çevremizdeki canlılar” denildiğinde aklımıza yalnızca hayvanlar gelmemelidir. Çünkü bildiğiniz üzere bitkiler ve ağaçlar da canlıdır. Nefes alıp vermektedir ve topraktan, havadan beslenmektedir. Bu nedenle “çevremizdeki canlılar” denildiğinde; en küçük boyutlu böceklerden başlamak üzere, en büyük boyutlu hayvanlara ve bitkilere, ağaçlara kadar bütün doğal yaşam paydaşlarını anlamalıyız.

Sevgili arkadaşlar; bu dünyanın düşünen, hayal edebilen, düşündüklerini uygulayabilen en akıllı ve gelişmiş canlıları bizleriz. Bu durum biz insanları diğer canlılara karşı sorumluluk sahibi de yapıyor ve yapmalıdır da. Dünyadaki en gelişmiş canlılar olarak biz insanlar; etrafımızdaki diğer canlıların yaşam hakkına saygı duymalı, onlara yaşamlarını sürdürebilmeleri adına uygun ortamları oluşturmalı ve gerekli desteği sağlamalıyız.

Çevremizdeki canlılardan olan sokak hayvanlarına elimizden geldiğince su ve yemek vermeliyiz. Onlar için oluşturabiliyorsak çevremizde bir yaşam alanı meydana getirmeliyiz. Barınaklardaki hayvanları ziyaret ederek hem onlara yemek ve su götürmeli hem de onları severek moral desteği vermeliyiz. Unutmamalıyız ki hayvanlar da duygusal varlıklardır ve sevildiklerini bilirler. O nedenle çevremizdeki hayvanlara onları sevdiğimizi göstermeliyiz. Hayvanları sevmeliyiz ve onlara eziyet etmemeliyiz. Etrafımızdaki canlılardan olan çiçeklere ve ağaçlara su vermeliyiz. Onların bakımını yapmalı, kuruyan dallarını budamalıyız.

Sevgili arkadaşlar; unutmamalıyız ki, hepimiz aslında bu dünyanın bir misafiriyiz. Bu misafirlikte doğal dengeyi bozacak davranışlarda bulunmamalıyız. Çevremizdeki hayvanların ve bitkilerin korunmasının doğal dengeyi de korumak, gelecek nesilleri ve dünyanın geleceğini de korumak demek olduğunu unutmamalıyız. Hem hayvanlara hem de bitkilere onların da can taşıdığını bilerek davranmalıyız.

*** Çevremizdeki canlılara karşı nasıl davranmalıyız konulu konuşma örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
angry
1
clap
1
love
1
unlike
0
happy
0
confused
0
sad

2 Yorum

Yorum Yap