Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Kuşların Doğanın Dengesindeki Yeri

Kuşların doğanın dengesindeki yeri nedir? Kuşların doğa için önemi nedir? Kuşların doğanın dengesi için önemi konulu araştırma yazısı.

Kuşların Doğanın Dengesindeki Yeri

Kuşların Doğanın Dengesindeki Yeri

Doğanın dengesi, dünya üzerindeki yaşam için büyük bir öneme sahiptir. Bu denge sağlıklı bir şekilde sürdürebildiği müddetçe, yaşam kalitesi de zarar görmeden devam eder. Doğadaki tüm canlı ve cansız varlıklar doğrudan ya da dolaylı olarak doğanın dengesinin korunmasında önemli rol oynarlar.

İnsanlarca zararlı olduğuna inanılan, yaşama zarar veren bazı canlı türlerinin, zaman zaman sayıları anormal bir artış gösterir. Bu zararlı türlerle beslenen bazı canlılar ise, bu artışa engel olarak dengeyi sağlarlar. Mesela ormanlardaki ağaçların yapraklarını yiyerek ağaçlara zarar veren bazı böcekleri, o ormanda yaşayan bazı kuş türleri yiyerek sayılarının artmasına engel olurlar. Böylece bu zararlı böceklerin sayıları azalmış olur ve ormanlara verdikleri zarar azalır. Doğal denge korunmuş olur.

Bir dönem Türkiye’de baş gösteren kuş gribi salgını nedeniyle bir çok kuş türü ve tavuklar, hastalığın yayılmasını engellemek için itlaf edilmişti. Canlılar için zararlı olan bazı kene türleri de bu dönemde artış göstererek canlılar için birer tehdit olmuştu. Bu artışın sebebi ise, keneleri beslenmek için yiyen tavukların salgın nedeniyle itlaf edilip sayılarının azalmasıydı. Bu olay bize, kuşların doğal dengedeki yerini göstermesi için bir örnek olmuştur.

Son yıllarda çevresel bozulmalardan dolayı bazı kuş türlerinin sayılarında önemli azalmalar olmuştur. Olumsuz dış etkenler nedeniyle üreme ve barınma ortamları bozulan kuşlar için güvenli ve korunaklı yaşam ortamları oluşturarak, doğal dengeye katkı sağlayabiliriz.

*** Kuşların Doğanın Dengesindeki Yeri konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap