Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Kâğıt Ne Zaman ve Kimler Tarafından İcat Edilmiştir?

Kâğıt ne zaman ve kimler tarafından icat edilmiştir? Kâğıt nasıl üretilir? Kâğıdın icadı neden önemlidir? Kâğıdın icadı konulu araştırma yazısı.

Kağıt Ne Zaman ve Kimler Tarafından İcat Edilmiştir?

Kağıt Ne Zaman ve Kimler Tarafından İcat Edilmiştir?

İnsanlık tarihinin belli başlı dönüm noktaları vardır. Bu dönüm noktaları; ateşin bulunması, tekerleğin icadı gibi bütün insanlığı etkileyen olaylardır. Kâğıdın icadı da bunlara örnek gösterilebilir. Peki kâğıt ne zaman ve kimler tarafından icat edilmiştir?

Kâğıdı Kim, Ne Zaman İcat Etti?

Kağıdın icadı milattan önce 2. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Günümüzden yaklaşık 2200 yıl önce Çin’de icat edilen kağıdın mucidi Cai Lun ya da Tsai Lun olarak tanınmaktadır. Buna göre kağıt milattan önce 2. yüzyılda Çin Han hanedanlığında bulunan mahkemelerde görevli Cai Lun tarafından icat edilmiştir. 

Çinliler kağıt yapımı formülünü diğer devletlerden uzun süre sakladılar. 751 yılındaki Talas Savaşı’nda bazı kağıt üreticileri Arapların eline geçti. Endülüs Emevileri İspanya’yı işgal ettiklerinde, 13. yüzyılda Avrupa da kağıt üretimi ile tanışmış oldu. 19. yüzyıldaki sanayi gelişmelerle birlikte kağıdın maliyeti düştü ve kullanımı hızla yayıldı.

Kâğıt Nasıl Üretilir?

Kâğıdın üretimi, icadının ardından geçen yüzyıllar içerisinde çok değişmiştir. Kâğıt ilk olarak kenevir bitkisinden elde edilmiştir. Zaman içerisinde gelişen teknolojiyle kağıdın üretimi çoğalmış, kolaylaşmış ve ağaçlardan yapılmaya başlanmıştır.

Günümüzde kâğıt üretimi kabukları soyulan ağacın su içerisinde yumuşatılması ile olur. Bu yumuşatma işleminde bazı kimyasallar da kullanılır. İçeriğindeki uygun olmayan maddelerden temizlenen ağaç büyük makinelerde karıştırılarak hamur halini alır. Ardından beyazlaştırıcı eklenir ve hamurlar kalıp makinelerine alınır. Tonlarca ağırlıkta makinelerin baskısı ile kalıplarda şekil verilen ve sonrasında silindirle sıkılaştırılan kâğıt artık son aşamaya hazırdır.

Kurutma işleminin ardından kâğıtlar istenilen boylarda ve ölçülerde kesilerek kullanıma hazır hale gelir. Emek ve maliyet gerektiren bir sürecin ardından üretilebilen 1 ton kâğıt için 20 çam ağacının kesilmesi gerektiğini bilirsek defterlerimizi ve kitaplarımızı daha dikkatli kullanırız.

Kâğıdın İcadı Neden Önemlidir? İnsanlık Tarihine Katkısı Nedir?

Kâğıdın icadı, insanların bilgiye ulaşmalarını kolaylaştırmıştır. Kâğıdın icadı ile bilginin nesilden nesle aktarılması da, farklı kültürlere ulaşması da daha kolay bir hal almıştır. Ayrıca kağıdın icadından sonra bilginin saklanmasının zorluğu da azalmıştır. Kâğıdın icat edilmesi haberleşmeyi de önemli ölçüde geliştirmiş ve kolaylaştırmıştır.

Kâğıdın icat edilmesinin ardından insanların eğitim seviyeleri yükselmeye başlamıştır. Farklı ülkelerdeki bilgiler kağıtlara yazılarak diğer ülkelere gönderilebildiğinden kültürler arası etkileşim artmıştır. Toplumlar, kendilerinde olmayan bilgilere ulaşmış ve bu bilgilerle yeni icatlar bulmayı başarmışlardır.

Kâğıdın icadı sayesinde insanlık tarihi kayıt altına alınmaya başlanmıştır. Pek çok açıdan kağıdın icadı ile insanlık tarihinin yönü değişmiştir denilebilir. Medeniyet yolunda atılmış en önemli adımlardan birisi kağıdın icadıdır.

*** Kâğıt Ne Zaman ve Kimler Tarafından İcat Edilmiştir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
love
0
happy
0
clap
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

163 Yorum

Yorum Yap