Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Demokratik Toplumların En Önemli Özellikleri Nelerdir?

Demokratik toplumların en önemli özellikleri nelerdir? konulu araştırma yazısı.

Demokratik Toplumların En Önemli Özellikleri Nelerdir?

Demokratik Toplumların En Önemli Özellikleri Nelerdir?

Toplumlar ilk çağlarından bu yana sürekli değişim ve gelişim geçirmiş ve bugün ki modern haline ulaşmışlardır. Toplumların modernlik kıstaslarında ilk sırayı demokrasi almaktadır.

Demokrasi, toplumları oluşturan insanların bir arada eşit ve özgür şekilde yaşayabilmesi için ilk ve en önemli kuraldır.

Peki demokratik toplumların en önemli özellikleri nelerdir?

Demokratik toplumlarda her birey eşit haklara sahip olarak dünyaya gelir.

Demokratik toplumlarda insan hakları gelişmiştir.

Demokratik toplumlarda diğer insana kul-köle olma gibi çağ dışı uygulamalar yoktur.

Demokratik toplumlarda sınıf ayrımı yoktur. Toplumun her kademesinden insanlar birey olma ortak paydasında buluşmaktadır.

Demokratik toplumlarda soyluluk ifadeleri yoktur. Ağa, bey gibi unvanlar kimseye verilemez ve kimse tarafından üstünlük ifade edecek şekilde kullanılamaz.

Demokratik toplumlarda kadın ve erkek eşitliği tam olarak sağlanmıştır. Cinsiyet farklılıklarına dayanan ayrıcalıklar ortadan kaldırılmıştır.

Demokratik toplumlarda fırsat eşitliği vardır. Her bireyin eğitim ve öğretim hakkı kanunlarla güvence altına alınmıştır.

Demokratik toplumlar kendilerini idare eden yöneticilerini seçme ve beğenmediklerinde kanuni yöntemlerle değiştirme hakkına sahiptir.

Demokratik toplumlarda engel bireyler de diğer bireylerle eşit haklara sahiptir. Hatta pek çok durumda engelli bireylere fırsat önceliği tanınmaktadır.

Demokratik toplumlar insan, sevgi ve saygı ortak noktasında bir araya gelmekte ve bu değerlere göre yönetilmektedir.

*** Demokratik Toplumların En Önemli Özellikleri Nelerdir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

4 Yorum

Yorum Yap