Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Halide Nusret Zorlutuna Kimdir?

Halide Nusret Zorlutuna kimdir? Halide Nusret Zorlutuna’nın hayatı, eserleri, edebi kişiliği konulu araştırma yazısı.

Halide Nusret Zorlutuna Kimdir?

Halide Nusret Zorlutuna Kimdir?

Edebiyat tarihimiz birbirinden değerli isimlerle doludur. Ülkemizin yetiştirdiği birbirinden değerli edebiyatçılar vardır.

Erkek edebiyatçılarda bu sayı bir hayli fazla iken, kadın edebiyatçılarda ise bu sayı daha sınırlıdır. Peki ülkemizin yetiştirdiği en değerli kadın edebiyatçılardan olan ve “kadın yazarların annesi” olarak bilinen Halide Nusret Zorlutuna kimdir?

Halide Nusret Zorlutuna’nın Hayatı

Halide Nusret Zorlutuna 1901 yılında İstanbul’da doğmuştur. Osmanlı döneminde etkili bir siyasi kişilik olan babasının, o zaman Osmanlı vilayeti olan Kerkük’e gitmesi gerektiğinden Halide Nusret çocukluğunun büyük bölümünü Kerkük’te geçirmiştir. Burada babasının kendisine Arapça ve Farsça dersler verecek hocalar tutması sayesinde Arapça ve Farsça öğrenmiştir. 1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla İstanbul’a dönen babasıyla tekrar doğduğu kente gelen Halide Nusret burada liseye kaydolmuş ve liseden mezun olmuştur. Kerkük’te geçirdiği yılları Halide Nusret, sonradan yazdığı Bir Devrin Romanı ismindeki anı kitabında anlatmıştır.

Liseden mezun olmadan babasını kaybeden ve bu olay üzerine yazdığı “Ağlayan Kahkahalar” isimli yazısı Talebe Defteri dergisinin düzenlediği bir yarışmada 1. seçilmiştir. Bu sayede edebiyat hayatına giren Halide Nusret liseden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni kazanmıştır. Edebiyat ve Tarih üzerine öğrenim gören ve aynı zamanda da öğretmenlik yapan Halide Nusret, özel çabasıyla İngilizce de öğrenmiştir. İlk romanını 19 yaşında kaleme alan Halide Nusret aynı zamanda birbirinden güzel şiirler de kaleme almıştır. Halide Nusret onlarca eser kaleme almış ve pek çok edebiyatçıya örnek olmuştur. “Kadın yazarların annesi” 10 Haziran 1984 yılında hayata veda etmiştir.

Halide Nusret Zorlutuna’nın Edebi Kişiliği

Edebiyata düşkünlüğü çocukluk yıllarından başlayan Halide Nusret, çocukluk yıllarında öğrendiği Arapça ve Farsça’nın da etkisiyle birbirinden değerli eserler yazmıştır. Yazın türlerinden pek çoğuna ilgi duyan Halide Nusret; roman, piyes ve şiir türünde pek çok eser kaleme almıştır.

Şiirlerinde milli duyguları öne çıkan Halide Nusret’in hece ölçüsüne bağlı kaldığı dikkat çekmiştir. Pek çok gazetede köşe yazarlığı da yapan kadın yazarların annesi, kendisinden sonra gelenlere örnek olmuştur.

Halide Nusret Zorlutuna’nın Eserleri

Şiirleri

Geceden Taşan Dertler (1930)

Yayla Türküsü (1943)

Yurdumun Dört Bucağı (1950)

Ellerim Bomboş (1967)

Git Bahar

Sevmek

Romanları

Küller (1921)

Sisli Geceler (1922)

Gül’ün Babası Kim (1933)

Aşk ve Zafer (1966)

Aydınlık Kapı (1974)

Büyükanne (1971)

Beyaz Selvi (Biyografik Roman)

Hatıra

Benim Küçük Dostlarım (1948)

Bir Devrin Romanı(1978)

Piyesleri

Hatır Saymaz Kaymakam

Peçe ve Kafes

Rüzgârdaki Yaprak

Suçlu Kim?

Asıl Aşk

Ali Usta’nın Torunları

Gecekondu Gülleri

Mektupları

Hanım Mektupları (1923)

*** Halide Nusret Zorlutuna Kimdir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap