Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Jules Verne Kimdir?

Jules Verne Kimdir? Jules Verne hayatı, eserleri bilgilerini içeren araştırma yazısı.

Jules Verne Kimdir?

Jules Verne Kimdir?

Tam adı Jules Gabriel Verne olan Jules Verne yazar ve gezgin olarak tanınmaktadır. Fransız yazar Jules Verne, özellikle bilim kurgu ağırlıklı olarak eserler meydana getirmiştir. Yazarın kaleme aldığı eserler genellikle hava taşıtları, uzay ve denizaltılar üzerine olmuştur. Jules Verne kimdir daha yakından bakalım.

Jules Verne Hayatı

Jules Verne 8 Şubat 1828 tarihinde Fransa’nın Nantes kentinde dünyaya gelmiştir. Babası varlıklı bir avukat olan Jules Verne’in gezginliğe ve maceracılığa liman kenti Nantes’ın etkisi ile çocukluğunda kurduğu hayallerde başladığı düşünülmektedir. Öyle ki; 12 yaşındayken kaçak bindiği gemiden babası tarafından fark edilerek indirilmiş ve evine getirilmiştir. Babasına maceracılığa ve gezginliğe yalnızca hayallerinde devam etme sözü vermiştir.

Çocukluğundan itibaren şiirler ve kısa hikayeler kaleme alan Jules Verne, babası gibi avukat olmak adına Paris’te hukuk eğitimi almıştır. Hukuk diploması almasına rağmen edebiyata olan ilgisinin daha fazla olduğunu fark eden Jules Verne, Paris’te Victor Hugo, Alexandre Dumas gibi ünlü yazarlarla tanışmıştır. Bu yazarların etkisiyle tiyatro eserleri de yazan Verne’in babası avukatlık yapmayan oğluna kızarak maddi desteğini çekmiştir. Bunun üzerine yazarak para kazanan Jules Verne, aynı zamanda Paris’te bir tiyatroda sekreterlik de yapmıştır.

Kısa hikaye, komedi, şiir ve tiyatro gibi pek çok eser kaleme alan Jules Verne’in eserleri önceleri dergilerde yayımlanmıştır. Esas ilgi alanı olan bilim kurgu türü eserleri ise Balonla Beş Hafta isimli eseri ile başlamıştır. Bu eserin yayımlanmasına kadar hayatını kazanmak için borsacılık da yapan Jules Verne, Balonla Beş Hafta’nın çok satması ve beğenilmesi üzerine borsacılığı bırakmış ve yalnızca yazarlığa yönelmiştir.

Jules Verne’in hayatında Balonla Beş Hafta eserinin yayımcısı olarak anlaştığı Pierre Jules Hetzel’in de önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtmek gerekir. Jules Verne, yayımcı Pierre Jules Hetzel ile ilk eserinden sonra 20 yılı aşkın süre ile birlikte çalışmış ve yazdığı eserler hep Pierre Jules Hetzel tarafından yayımlanmıştır.

Eserlerinde Almanya’dan Hollanda’ya, Afrika’dan Osmanlı Topraklarına kadar pek çok yerden bahseden Jules Verne’in bu yerlerden ne kadarını gördüğü tam bilinmemektedir. Yazarın gezginliği yanında, hayal gücünden ürettiği ve gezgin arkadaşı Fransız seyyah Jacques Arago’dan da etkilenerek eserlerini kaleme aldığı bilinmektedir.

1886 yılında akıl hastası yeğeni tarafından vurulan Verne, bu nedenle ömrünün geri kalanını baston kullanarak geçirmiştir. 1887’de annesini ve yayımcısı Pierre Jules Hetzel’i kaybeden Jules Verne karamsarlığa kapılmıştır. 1888 yılında Fransa’nın Amiens kentinin belediye meclisine seçilen Jules Verne bu kentin kültür sanat ve tiyatro gelişimi ile ilgilenmiştir. Aynı zamanda Amiens’te 1889 yılında belediye sirkini kurmuştur.

1902 yılında şeker hastalığının etkisiyle görme yetisini önemli ölçüde kaybeden Jules Verne, ömrünün son 3 yılını da bu şekilde yaşamıştır. 24 Mart 1905 tarihinde Amiens’teki evinde vefat eden Jules Verne yine bu kente defnedilmiştir. Yazarın mezarı Amiens’te La Madeleine Mezarlığı’nda bulunmaktadır. Sonradan kabrinin başına Verne’i simgeleyen bir heykel konulmuştur.

Jules Verne Eserleri

Onlarca eseri bulunan Jules Verne “Bilim kurgunun babası” olarak bilinir. Jules Verne eserlerini şu şekilde listeleyebiliriz.

» Doktor Ox’un Deneyi

» Madenin Esrarı

» Dünyadan Aya

» Karpatlar Şatosu

» Ayın Çevresinde Seyahat

» Dünyanın Merkezine Seyahat

» Kaptan Grant’ın Çocukları

» Dünyanın Ucundaki Fener

» Altın Volkanı

» Wilhelm Storitz’in Sırrı

» Balonla Beş Hafta

» Zacharius Usta ve Olağanüstü Öyküler

» İnatçı Keraban

» Denizler Altında Yirmi Bin Fersah

» Ne Altı Var Ne Üstü

» Mişel Strogof

» Fatih Robur

» Dünyanın Hakimi

» Edom Frrit Flakk Humburg

» Begümün 500 Milyonu

» Yüzen Şehir

» Kaptan Hatteras’ın Maceraları

» İki Yıl Okul Tatili

» Bayan Branican

» Esrarlı Ada

» 80 Günde Devri Alem

» Livonya’da Bir Dram

» Clovis Dardentor

» Chancellor

» Bayrağa Karşı

» Buzların Sfenksi

» Jangada

» Kürkler Ülkesi

» Üç Rus ve Üç İngiliz’in Güney Afrika Serüvenleri

» Piyango Bileti

» Çin’de Bir Çinli’nin Başına Gelenler

» On Beş Yaşında Bir Kaptan

» Meteor Avı

» Kip Kardeşler

» Macellanya

» Gezgin Canbazlar

» Deniz Yılanı

» Bir Gazetecinin Yolculuk Notları

» Tuna Kılavuzu

» Yeşil Işın

» Denizde Bulunan Çocuk

» Kahraman Fenerciler

» Roma Kuşatması

» İskoçya Seyahati

» Robensonlar Okulu

» Ablukadan Geçiş

» Bounty Asileri

» Antillere Seyahat

» Yirminci Yüzyılda Paris

» Mihracenin Mirası

» Budanın İntikamı

» Güneye Karşı Kuzey

» Fransa Yolu

İlgili İçerikler:

Nautilus Denizaltısı Hakkında Bilgi

*** Jules Verne Kimdir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

1 Yorum

Yorum Yap