Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Nautilus Denizaltısı Hakkında Bilgi

Nautilus Denizaltısı hakkında bilgi içeren araştırma yazısı.

Nautilus Denizaltısı Hakkında Bilgi

Nautilus Denizaltısı Hakkında Bilgi

Ünlü Fransız yazar Jules Verne’in birbirinden önemli eserleri vardır. Hiç şüphesiz bu eserlerden ikisi de 1870 yılında kaleme aldığı Denizler Altında Yirmi Bin Fersah ve 1874 yılında kaleme aldığı Esrarlı Ada isimli eserleridir. Her iki romanın ortak noktası ise romanlarda Jules Verne tarafından konu edilen Nautilus Denizaltısı’dır.

Jules Verne’in “Nautilus Denizaltısı” olarak yukarıda bahsettiğimiz romanlarında geçen hayali denizaltı, “ilk kullanılabilir denizaltı” olarak 1800 yılında Robert Fulton tarafından icat edilen Nautilus’dan esinlendiği bilinmektedir. Jules Verne’in eserlerinde geçen Nautilus Kaptan Nemo tarafından tasarlanmıştır. Aynı zamanda Kaptan Nemo Nautilus’u yönetmektedir.

Nautilus’u tasarlayan Kaptan Nemo eserlerde mühendis ve aynı zamanda da Hint Prensi olarak geçmektedir. Nautilus’un parçaları birbirinden farklı yerlerde üretilmiştir. Bu yerlerden bazıları eserlerde geçmektedir. Nautilus’un parçalarının üretildiği yerlerden bazıları; Le Creusot, Liverpool, Londra, Glasgow, Prusya (Krupp), Paris, Motala (İsveç) ve New York olarak geçmektedir. Parçaların üretilmesinin ardından Nautilus ıssız bir adada parçaların bir araya getirilmesi ile ortaya çıkarılmıştır. Parçaları birleştirenler ise Kaptan Nemo’nun adamlarıdır.

Nautilus denizaltısının motorları elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Bu elektrik ise sodyum ve civa pillerinden elde edilmektedir. Nautilus denizaltısının ve bu denizaltının içinde görev yapan tayfanın bütün ihtiyaçları ise denizlerden giderilmektedir. Nautilus’un hızı 50 deniz mili olarak eserlerde yer almaktadır ki 50 deniz mili yaklaşık 92,6 kilometredir.

Nautilus Jules Verne’in eserlerinde gemilere saldırabilmekte ve onları batırabilmektedir. Nautilus bu haliyle bir deniz canavarı olarak bilinir. Nautilus Denizler Altında Yirmi Bin Fersah kitabının sonunda kaybolmuş olarak bilinse de Esrarlı Ada kitabında tekrar ortaya çıkmakta ve o kitabın sonunda bir mağarada batmaktadır. Nautilus’un tasarımcısı olan Kaptan Nemo’da yaşlılık nedeniyle vefat etmiş ve Nautilus’un içerisine defnedilmiştir.

Nautilus ve tasarımcısı Kaptan Nemo günümüze kadar ulaşmış önemli hayali kahramanlardandır. Bu haliyle popüler kültüre de konu olan Nautilus ve Kaptan Nemo “Muhteşem Kahramanlar” isimli sinema filminde de konu edilmiştir.

İlgili İçerikler:

Jules Verne Kimdir?

*** Nautilus Denizaltısı Hakkında Bilgi konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
happy
1
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

2 Yorum

Yorum Yap