Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

İlaçlar Nasıl Geliştirilir ve Üretilir?

İlaçlar nasıl geliştirilir ve üretilir? konulu araştırma yazısı.

İlaçlar Nasıl Geliştirilir ve Üretilir?

İlaçlar Nasıl Geliştirilir ve Üretilir?

İnsanoğlu dünya üzerinde yaşamaya başlamasından bu yana, hastalıklarla da mücadele etmeye çalışmıştır. Sağlıklı günler insanlar için olduğu gibi, hastalık da insanlar içindir ve bu hastalıklarla mücadelede kullanılan maddelere ilaç adı verilmektedir. Peki insanlar için hayati önemde olan ilaçlar nasıl geliştirilir ve üretilir?

İlaçların gelişim süreci ihtiyaç dahilinde başlamıştır. Hastalıkların ortaya çıkması ile dertlerine deva arayan insanlar çeşitli yöntemlerle hastalıklarından kurtulmaya çalışmışlardır. Bunun için doğal yöntemlerle ilaçlar geliştirilmeye başlayan insanoğlu zamanla pek çok hastalığın ilacını keşfetmiştir. İlaçların gelişim sürecinin ilk aşaması deneme yanılma yolu ile olmuştur. Çeşitli bitkiler, canlılar ve madenler kullanılarak karışımlar hazırlanmış ve bu karışımların sonuçlarına göre ilaçların gelişimine yön verilmiştir.

Yıllar geçtikçe insanoğlunun bilgi birikimi artmış ve bu bilgilerin yazılması ile yazılı kaynaklar da çoğalmıştır. Uzun yıllar, devamında teknolojik gelişimleri de getirmiştir. Tüm bunların neticesinde ilaçlar günümüzdeki halini almıştır. Maddeler halinde sayacak olursa ilaçlar günümüzde 3 başlık altında toplanmıştır. Bu başlıklar ilaçların elde edildikleri yere göre belirlenmiştir.

1- Madenlerden elde edilen ilaçlar

2- Bitkilerden elde edilen ilaçlar

3- Hayvanlardan elde edilen ilaçlar

Tüm bu ilaçlar 19. yüzyıla kadar geleneksel yöntemlerle ve geleneksel kimya ile üretilmiş ve 19. Yüzyıldan sonra da modern kimya teknikleri kullanılarak geliştirilmiştir. İlaçların günümüzdeki gelişimi de hastalıkların takip edilmesi ve hastaların üzerinde ilaçların etkisi gözlemlenerek yine modern kimya teknikleri kullanılarak yapılmaktadır.

İlaçlar Nasıl Üretilir?

İlaçlar yüzyıllar boyunca insan eliyle deneme yanılma yöntemiyle üretilmiştir. Gündelik eşyalar kullanılarak; doğadan ve canlılardan elde edilen maddeler el yordamıyla birleştirilip karışım yapılarak ilaçlar üretilmiştir. Günümüzde ise ilaçlar modern kimya tekniklerinin ve teknolojilerinin verdiği imkanlarla üretilmektedir.

Tamamen dış etkenlerden ve mikroplardan arındırılan “steril” adı verilen ortamlarda üretilen ilaçlar yukarıda da belirttiğimiz üzere; madenlerden, bitkilerden, hayvanlardan elde edilen özler kullanılarak elde edilmektedir. Fabrikasyon sistemlerde miligramlık ölçülerle insan eli değmeden üretilen ilaçlara, kullanım şekillerine göre şekil verilmektedir. Üretilen ilaçlar genellikle katı ve sıvı olmak üzere 2 şekilde kullanıma hazır hale getirilir.

Katı ilaçlar; toz, hap, kapsül, tablet, draje, merhem ve fitil olarak üretilirken, sıvı ilaçlar ise şurup, tentür, suda eritilmiş ilaçlar ve ampul adı verilen ilaçlar şeklinde imal edilmektedir.

İlgili İçerikler:

Prospektüs Nedir?

*** İlaçlar Nasıl Geliştirilir ve Üretilir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
love
0
happy
0
clap
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

72 Yorum

Yorum Yap